Kupiłeś sprzęt za granicą i się zepsuł? Sprawdź, czy naprawisz go na gwarancji

Kupno sprzętu elektronicznego poza granicami naszego kraju bywa kuszące. Jeśli uda nam się dotrzeć do krajów o niskich podatkach i stref wolnocłowych, to na kupnie telefonu możemy zaoszczędzić kilkaset złotych, a przy komputerachzysk może wynieść ponad 1000 zł. Polacy chętnie przywożą elektronikę z USA, Dubaju, Niemiec a nawet z Hongkongu. Wszystko jest dobrze, dopóki nas sprzęt się nie zepsuje. Okazuje się, że nie zawsze będzie mogli skorzystać z gwarancji i naprawić go w polskim serwisie producenta.

Kupiłeś sprzęt za granicą i się zepsuł? Sprawdź, czy naprawisz go na gwarancji
Źródło zdjęć: © Fotolia

21.09.2015 | aktual.: 21.06.2016 11:20

Każda marka stosuje odmienne zasady honorowania uprawnień gwarancyjnych na sprzęt zakupiony poza granicami Polski. Z reguły nie ma większych problemów, jeśli sprzęt kupimy na terytorium Unii Europejskiej. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy kupimy nasze urządzenie poza jej granicami. Jak to wygląda u poszczególnych producentów? Sprawdziliśmy to w przypadku najpopularniejszych producentów w Polsce.

Samsung

Wszystkie produkty zakupione na terenie Unii Europejskiej objęte są gwarancją honorowaną w Polsce. W przypadku rozbieżności między warunkami gwarancji w miejscu zakupu i w Polsce, Samsung zastosuje polskie warunki - oznacza to np. 2-letni okres ochrony gwarancyjnej dla większości produktów. Ograniczeniem obsługi gwarancyjnej są możliwości techniczne, czyli dostęp do dokumentacji i części zamiennych. W nielicznych przypadkach specyficznych dla danego rynku produktów jesteśmy zmuszeni odesłać klienta do sprzedawcy.

Jeśli mówimy o sprzęcie zakupionym w kraju pozaeuropejskim wtedy naprawa nie będzie możliwa. Chodzi o różnice, często niewielkie, w specyfikacji, a tym samym brak części zamiennych. Jeśli zatem kupimy Galaxy S6 w USA to w przypadku jego awarii serwis odmówi nam naprawy w ramach gwarancji. Polski serwis nie dysponuje odpowiednim oprogramowaniem i częściami zamiennymi. Próba wgrania polskiego oprogramowania może skutkować utratą część funkcji –. np. brakiem obsługi LTE. W takim przypadku musimy odesłać sprzęt do sprzedawcy.

Lenovo

Lenovo może pochwalić się jednym z najbardziej liberalnych programów gwarancyjnych. Międzynarodowa Gwarancja Lenovo (IWS) jest dedykowana dla osób, które zakupiły sprzęt na własny użytek za granicą lub aktualnie znajdują się w podróży poza granicą kraju, w którym sprzęt został zakupiony. Wsparcie realizowane jest dla tych modeli produktów, które są lub też były dostępne w ofercie autoryzowanych partnerów biznesowych Lenovo w danym kraju. Dostępność wsparcia można sprawdzić na stronie internetowej IWS. Oznacza to dokładnie tyle, że jeżeli sprzęt kupiony na drugim końcu świata jest także sprzedawany w Europie, to bez problemu dostaniemy bezpłatną naprawę w ramach gwarancji. Oczywiście serwis poprosi nas o niezbędne dokumenty jak np. dowód zakupu.

LG

W przypadku sprzętów tej koreańskiej marki zasady są proste. LG naprawi wszystkie produkty zakupione na terenie UE, na warunkach gwarancji obowiązujących dla produktów zakupionych w Polsce. Jeśli kupimy sprzęt poza UE serwis odmówi nam bezpłatnej naprawy.

Panasonic

Na terenie Polski Panasonic nie wymaga żadnego dokumentu gwarancyjnego –. wystarczy dowód zakupu. Cała procedura realizowana jest w oparciu o e-gwarancję, która posiada każdy sprzęt pochodzący z oficjalnej dystrybucji. W przypadku, gdy kupimy sprzęt na terenie UE również nie będzie problemu – serwis bez najmniejszego problemu dokona nieodpłatnej naprawy. Różnice występują jednak przy sprzęcie kupionym w innych zakątkach świata.

Możemy się czuć bezpieczni jeśli np. w USA kupimy cyfrowy aparat lub kamerę. Ta grupa urządzeń objęta jest światową gwarancją LWW, co pozwoli nam dokonać naprawy w Polsce. Musimy jednak pamiętać, aby sprzedawca podczas zakupu wypełnił wymagane pola w karcie –. bez tego, serwis odmówi naprawy. Pozostały sprzęt nie zostanie naprawiony.

Microsoft

Jeśli chcemy kupować produkty Microsoftu poza granicami UE, to najlepiej, żeby były to konsole. Niezależnie od kraju zakupu urządzenia, wystarczy ją zarejestrować na swoim koncie Microsoft. Należy jednak pamiętać, że okres gwarancyjny będzie wynosił dokładnie tyle, ile wynosi on w kraju zakupu.

Co do telefonów Lumia to obowiązuje na nie gwarancja europejska (czyli kraje UE + Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Turcja), przy czym tu już nie ma potrzeby rejestrowania sprzętu. Gdy kupimy telefon np. we Francji i coś z nim się stanie, udajemy się w Polsce do naszego autoryzowanego serwisu z dowodem zakupu. Jeśli sprzęt jest kupiony poza terytorium UE to serwis zaproponuje nam naprawę odpłatną, o ile taka będzie w ogóle możliwa –. różnica w częściach i oprogramowaniu.

Asus

Asus sprzedaje na świecie wiele sprzętów z międzynarodową gwarancją i to właśnie o nią powinniśmy pytać sprzedawcę. Taki sprzęt może być reklamowany w Polsce i innych krajach, które wymienione są w karcie gwarancyjnej. Co specyficzne - w przypadku sprzętu kupionego w innym kraju, a reklamowanego w Polsce, części takie jak np. klawiatura wymieniane będą na ich lokalne odpowiedniki. Klawiatura z chińskim czy japońskim układem zostanie wymieniona na klawiaturę US (takich standardowo używa się w Polsce).

Ze względu na różnorodność pakietów serwisowych, sprzęty sprzedawane na świecie mogą być wyposażone w inną niż międzynarodowa, gwarancję. Jeśli gwarancja nie obowiązuje w kraju w którym Klient oczekuje naprawy, wówczas Asus zaoferuje nam usługę płatną. Warunki opisane powyżej dotyczą komputerów, laptopów i tabletów. Nie są nimi objęte np. karty graficzne albo routery.

Sony

W przypadku Sony reguły są podobne, jak w przypadku innych producentów. To, co kupimy na terenie Unii Europejskiej zostanie bez najmniejszego problemu naprawione w Polsce. Niektóre zapisy mogą się jednak różnić w poszczególnych krajach, np. w Wielkiej Brytanii produkty sprzedawane są ze standardową roczną gwarancją producenta. Oznacza to, że taki okres gwarancyjny będzie również obowiązywał w Polsce.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku komputerów Vaio. Te naprawimy bezpłatnie praktycznie w każdym kraju na świecie.

Apple

Jeśli zdecydujecie się na kupno sprzętu Apple za granicą, to możecie w pełni liczyć na pomoc polskiego serwisu. Z informacji uzyskanych od autoryzowanego serwisu Apple –. firmy iMad – wiemy, że serwis honoruje wszystkie karty gwarancyjne wystawione dla sprzętu kupionego w UE. W przypadku komputerów nie będzie też problemów, jeśli kupimy je np. w USA. Nieco odmiennie sprawa wygląda w przypadku telefonów i tabletów. iPady wyposażone w łączność komórkową, a także telefony iPhone powinny być naprawione w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu na koszt producenta. Niestety, naprawa niektórych z modeli nie jest możliwa – szczególnie tych, które sprzedawane są za pośrednictwem operatorów komórkowych. Różne umowy serwisowe, a czasem także inne oprogramowanie mogą uniemożliwić naprawę w Polsce. iMad zaleca, aby kupując sprzęt za granicą, szczególnie poza Unią Europejską, wybierać autoryzowane punkty sprzedaży Apple, w których sprzedawane są urządzenia bez modyfikacji dla operatorów.

Źródło artykułu:WP Tech
Zobacz także
Komentarze (7)