Księżyc Bobrów. Ostatni superksiężyc w tym roku

W listopadzie możemy obserwować Księżyc Bobrów, zwany też Mroźnym Księżycem. Będzie to ostatni w tym roku superksiężyc. Każdy będzie mógł go dostrzec gołym okiem.

Superksiężyc
Superksiężyc
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mimi Ditchie

14.11.2024 12:28

Superksiężyc to potoczne i astrologiczne określenie Księżyca w pełni, kiedy ten znajduje się w perygeum swojej orbity, czyli jest najbliżej Ziemi. Dla obserwatorów wiąże się to z wrażeniem obserwacji większego Księżyca. Jak podaje NASA, z perspektywy obserwatora superksiężyc jest o 14 proc. większy i świeci o 30 proc. jaśniej, niż ma to miejsce w przypadku, gdy Księżyc znajduje się w apogeum.

Ostatni superksiężyc, który będziemy mogli obserwować w 2024 r. to tzw. Księżyc Bobrów, zwany też Mroźnym Księżycem. Jak podaje NASA, nazwa listopadowej pełni Księżyca wywodzi się prawdopodobnie z tradycji Indian Ameryki Północnej oraz Europejczyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W listopadzie bobry przygotowują się do zimy – wzmacniają tamy i gromadzą żywność. W tym czasie polowano też na bobry ze względu na ich grube, przygotowane do zimy futra.

Księżyc Bobrów – kiedy go oglądać?

Księżyc Bobrów będziemy mogli obserwować 15 listopada 2024 r. o godz. 22:28 – wtedy będziemy mogli zaobserwować pełną tarczę naszego satelity w pełni. Bobrzy Księżyc jest kolejną po Krwawym Księżycu i Kukurydzianym Księżycu superpełnią, którą mogliśmy oglądać w ostatnim czasie.

Bobrzy Księżyc będzie przedostatnią pełnią w 2024 r. Następna czeka nas za miesiąc –15 grudnia. Będzie to tzw. Zimny Księżyc. Nie będzie on jednak superksiężycem, więc nie będzie równie zjawiskowy co nadchodząca listopadowa pełnia.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)