Kukurydziany Księżyc. Superpełnia i zaćmienie na raz
16.09.2024 07:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
18 września 2024 r. przypadnie czas Kukurydzianego Księżyca. Jednocześnie występuje wówczas pełnia i częściowe zaćmienie satelity. Zjawisko będzie widoczne nad ranem.
W środę 18 września nad ranem będziemy mieli niezwykłą okazję obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko to zbiegnie się z tzw. superpełnią, co sprawi, że nasz naturalny satelita będzie wydawał się większy niż zwykle. Wrześniowa superpełnia znana jest także jako Kukurydziany Księżyc.
Jak donosi Polska Agencja Prasowa, to już kolejna superpełnia w tym roku, poprzednia miała miejsce 19 sierpnia. Superpełnia bywa określana również mianem superksiężyca. Określa się tak sytuację, gdy pełnia Księżyca zbiega się z jego położeniem blisko perygeum orbity, czyli jak najbliżej Ziemi. Tym razem odległość Księżyca od Ziemi wyniesie 363497 km. Oznacza to, że Księżyc będzie oddalony o około 400 km od perygeum orbity.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Superksiężyc z częściowym zaćmieniem
Gdy takie zjawisko się pojawia, Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni. Różnica w rozmiarze tarczy Księżyca pomiędzy pełnią w perygeum (najbliżej Ziemi), a apogeum (najdalej od Ziemi) wynosi 14 procent, a w blasku aż 30 proc. Przy bezchmurnym niebie łatwo dostrzec nietypową jasność Księżyca.
Ostatnio w mediach coraz częściej używa się nazw pełni wywodzących się z kultury pierwotnych mieszkańców Ameryki Północnej. Wrześniowa pełnia to Kukurydziany Księżyc, Jęczmienny Księżyc lub Żniwny Księżyc. Określenia te wynikają z faktu, że zjawisko występuje w czasie żniw kukurydzy i zbiorów jęczmienia. Żniwny Księżyc odnosi się także do pełni Księżyca najbliższej równonocy jesiennej.
Pełnia nastąpi dokładnie 18 września o godzinie 4:35. Księżyc wzejdzie 17 września o godzinie 18:54, a zajdzie o godzinie 6:23. Ponadto, tego dnia będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni. Nasz satelita wchodzi wówczas w stożek cienia rzucanego przez Ziemię. Częściowe zaćmienie oznacza, że cień Ziemi pada tylko na fragment Księżyca.
W środę początek zaćmienia częściowego przewidziany jest na godzinę 4:13. Faza maksymalna zaćmienia przypadnie na godzinę 4:45, a koniec zaćmienia częściowego nastąpi o godzinie 5:16. Maksymalna faza zaćmienia wyniesie 0,0848. Blisko Księżyca będzie można dostrzec również Saturna.