Krwawy Księżyc w maju. Pełnia Superksiężyca i zaćmienie już dziś

Całkowite zaćmienie i pełnia Księżyca jednej nocy to niezwykłe widowisko. 26 maja br. dodatkowo będziemy świadkami tzw. superpełni, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się w minimalnej odległości od Ziemi.

Pełnia Księżyca w maju
Pełnia Księżyca w maju
Źródło zdjęć: © ESA

Całkowite zaćmienie Księżyca

"Krwawy Księżyc" to nazwa, która przywarła do tegorocznej majowej pełni ze względu na kolor, jaki przybierze nasz satelita po całkowitym zaćmieniu. Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy nasz satelita skrywa się w cieniu Ziemi. Jedyne światło słoneczne, które dociera do jego powierzchni, przechodzi przez atmosferę naszej planety, nadając mu piękny czerwono-pomarańczowy odcień.

Niestety całkowitego zaćmienia w maju nie będzie można oglądać na żywo z Europy, jednak ESA przygotowała transmisję, która pozwoli prześledzić pełne zaćmienie Księżyca. Transmisja rozpocznie się już 26 maja o 11:30 czasu polskiego w mediach społecznościowych i na stronie ESA.

Pełnia Księżyca w maju

Zaćmienie Księżyca w maju będzie jedynym całkowitym zaćmieniem w tym roku, a do tego będzie mu towarzyszyć pełnia Superksiężyca, gdy nasz naturalny glob znajdzie się w odległości 363 645 km od Ziemi.

26 maja krótko po zachodzie Słońca, patrząc w kierunku południowo-wschodnim będzie można obserwować wyłaniającą się, mocno zaróżowioną tarczę Księżyca, która dodatkowo będzie wyglądać na znacznie bardziej okazałą niż zazwyczaj, a to ze względu na mniejszą odległość od Ziemi.

Zwyczajowo majowa pełnia nazywana jest "Kwiatowym Księżycem", co symbolizuje odradzającą się przyrodę i nowe życie. Maj to miesiąc kojarzony z rozkwitem roślin oraz ich wzrostem.

Nazwa, podobnie jak inne przydomki pełni naszego naturalnego satelity, nawiązuje do wierzeń rdzennych Amerykanów. Indianie stosowali różne nazwy pełni Księżyca do liczenia upływu miesięcy, a nazwy są powiązane ze zjawiskami w przyrodzie. Co ciekawe, NASA przyjęła te zwyczajowe nazwy i stosuje je do opisu własnych obserwacji.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)