Koty znają swoje imiona. Po prostu mają nas gdzieś

Koty znają swoje imiona. Po prostu mają nas gdzieś
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

09.04.2019 11:02, aktual.: 16.04.2019 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koty są znane ze swojej ignorancji. Wcale nie czują się gorsze od człowieka, a czasami wręcz nawet lepsze. Ostatnie badania dają kolejny dowód, aby tak sądzić.

Koty to prawdopodobnie najbardziej egoistyczne zwierzęta domowe. Najbardziej interesuje je to co one chcą, a niekoniecznie to, czego chcą od nich właściciele. Czasami wydaje się, jakby ledwo co były świadome naszego istnienia. Ale nie, ostatnie badania japońskich naukowców udowodniły, że po prostu nas ignorują.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio przeprowadzili serię eksperymentów z 78 kotami. Pochodziły z różnych środowisk, w tym gospodarstw domowych czy kawiarni dla kotów (w Japonii są dosyć popularne). Postawiono hipotezę, że te włochate czworonogi potrafią rozpoznawać swoje imię pośród innych słów.

Jak to ma działać? Naukowcy sądzą, że koty kojarzą swoje imiona z bodźcami takimi jak nagroda. Czyli zabawa, pieszczoty, jedzenie i tak dalej. Aby przetestować skuteczność swojej hipotezy, naukowcy stawiali koty przed wieloma słowami pokrewnymi do tych, które dotychczas działały jako bodźce.

Wypowiadano je na tyle wielokrotnie, aż koty przestawały na nie reagować. Następnie opiekunowie w obecności badaczy wypowiadali imię kota i patrzyli, czy poszczególne koty na nie reagowały. Taką reakcją było m.in. poruszanie uszami, głową lub ogonem oraz miauczenie.

Następnie poproszono obce osoby o wymawianie imion kotów. I chociaż reakcja była słabsza, to zwierzaki faktycznie reagowały na konkretne słowo. Poruszały uszami, głową, machały ogonem czy miałczały. W obu przypadkach reakcja na słowa pokrewne była znikoma, natomiast na imię, kojarzone z przyjemnością, za każdym razem budziło reakcje u kota.

Źródło: Siencealert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (431)