Niesamowite wyniki badań. Ludzi i koty łączy jedna nietypowa cecha

Niesamowite wyniki badań. Ludzi i koty łączy jedna nietypowa cecha

Niesamowite wyniki badań. Ludzi i koty łączy jedna nietypowa cecha
Źródło zdjęć: © East News | Hao Qunying
Grzegorz Burtan
25.01.2018 15:46, aktualizacja: 26.01.2018 07:59

Nie tylko ludzi można na podzielić na tych, którzy lepiej władają prawą lub lewą ręką. Ostatnie badania dowodzą, że koty również mają swoje preferowane łapy.

Eksperyment został przeprowadzony przez naukowców z Queen’s University w Belfaście. W teście udział wzięły 44 koty, z czego 24 były samcami, a 20 – samicami. Badania odbywały się w domach zwierząt, w celu zdobycia danych na temat ich codziennych czynności.

Właściciele zapisywali, jak ich podopieczni schodzili ze schodów, której łapy używali przy zabawie oraz na którym boku najczęściej spali. Przeprowadzono również test w kontrolowanym środowisku, w którym koty sięgały po jedzenie z trzypiętrowej wieżyczki.

W artykule w magazynie naukowym Animal Behaviour autorzy przedstawili wnioski płynące z badań. Okazało się, że z lewej łapy częściej korzystają samce, samice zaś preferują prawą łapę. Co ciekawe, wybór był raczej stały i przy wykonaniu poszczególnych czynności raczej nie dochodziło do zmiany łapy.

Zobacz także: Zwierzęta w kosmosie

- Z perspektywy właściciela ta wiadomość może być użyteczna – powiedziała dr Deborah Wells, współautorka. – Może bowiem pozwolić na rozpoznania, czy dany kot jest podatny na stresowe sytuacje. Dla porównania, odkryliśmy niedawno, że psy, które preferują lewe łapy mają bardziej pesymistyczne podejście niż te, które wolą używać łap prawych – dodała.
Wybór łap u kotów ujawnił się właśnie podczas codziennych czynności: chwytania jedzenia, gdzie potwierdzono preferencje 73 proc. badanych, schodzenia po schodach (70 proc.) i przechodzenia nad przeszkodami (66 proc.).

Nie wiadomo jeszcze, z jakiego powodu koty wybierają dominującą stronę. Naukowcy wiążą to z hormonami, jednak ta hipoteza wymaga potwierdzenia. Wiadomo jednak, że około 90 proc. ludzi na świecie posługują się prawą ręką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)