Kosmiczny pociąg Elona Muska nad Polską. Sprawdź, kiedy wypatrywać Starlink
23 misja Starlink wystartowała 24 marca, co oznacza, że w najbliższych dniach "kosmiczny pociąg" Elona Muska, znajdzie się nad Polską. Podpowiadamy, kiedy i gdzie spoglądać w niebo.
24 marca 2021 wystartowała rakieta Falcon 9 niosąc kolejne 60 satelitów Starlink w ramach misji Starlink-23. Start miał miejsce o godzinie 9:28 czasu polskiego z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie.
Po udanym starcie, w zaledwie godzinę później doszło do separacji ładunku i konstelację Starlink zasiliły kolejne satelity. Obecnie "kosmiczny pociąg" składa się już z 1300 obiektów. Docelowo pierwsza grupa satelitów ma liczyć 1584 obiektów.
Jak zauważył serwis Nocne Niebo, "Trajektoria przelotu wspomnianych satelitów jest na tyle sprzyjająca, że będzie je można znów obserwować nad Polską. Pierwszy przelot odbędzie się o godzinie 3:37 [25.03] na południowo-wschodnim niebie nisko nad horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą na południowych krańcach kraju".
O 4:24 satelity Starlink były widoczne nad całą Polską, ale jeśli przegapiliście "kosmiczny pociąg" Elona Muska, to będzie jeszcze szansa zobaczyć go w najbliższych dniach. Jak podaje Nocne Niebo, satelity będzie można zobaczyć jeszcze:
- 26 marca o 3:34
- 27 marca o 3:31
- 28 marca o 4:27
Zobacz: Widać go nawet w Polsce. Astronomowie są wściekli [Wideo]
"Kosmiczny pociąg" Starlink
Starlink to budowana przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska konstelacja satelitarna mająca na celu świadczenie usług internetowych na całej Ziemi. Rozwiązanie SpaceX ma objąć zasięgiem miejsca, do których do tej pory niemożliwe (lub bardzo trudne) było dostarczenie internetu.
W dłuższej perspektywie sieć Starlink ma również pomóc firmie w realizacji planów kolonizacji Marsa, a podobny "kosmiczny pociąg" miałby znaleźć się nad Czerwoną Planetą.
Mimo że konstelacja wygląda zjawiskowo, to astronomowie nie są zachwyceni rozwiązaniem, które zaburza obserwacje nocnego nieba. Firma cały czas pracuje nad usprawnieniami kolejnych satelitów, tak by zmniejszać ich wagę oraz widoczność na niebie. To bardzo ważne działania, ponieważ docelowo na niebie ma świecić ok. 14 000 satelitów Starlink.