Trwa ładowanie...

Przełomowy test SpaceX zakończony sukcesem… i wielkim wybuchem [Wideo]

Firma SpaceX osiągnęła kolejny kamień milowy w realizacji planów eksploracji kosmosu, zakończając sukcesem kolejny testowy start statku kosmicznego SN10. Niestety tuż po lądowaniu prototyp wybuchł.
Share
Wybuch prototypu SN10 po udanym lądowaniu
Wybuch prototypu SN10 po udanym lądowaniuŹródło: YouTube.com
d39hqj9

Statek kosmiczny Starship SN10 pomyślnie wylądował po locie testowym na dużej wysokości. To kolejny kamień milowy na drodze do podboju kosmosu oraz planowanych przez SpaceX lotach załogowych na Marsa.

Niestety pojazd nie wytrzymał lądowania i eksplodował ok. 8 minut po wylądowaniu. Relację ze startu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale SpaceX na YouTubie, a poniżej znajdziecie wideo z lądowania zakończone spektakularną eksplozją:

SN10 został wystrzelony 3 marca br. z siedziby SpaceX w Południowym Teksasie kilka minut po północy czasu polskiego. Wzniósł się na 10 km, a następnie wrócił na Ziemię. Cały test trwał 6 min i 20 sek.

d39hqj9

Był to trzeci lot testowy na dużą wysokość dla statku kosmicznego, ale pierwszy, który zakończył się udanym lądowaniem. Dwa poprzednie starty odbyły się 9 grudnia 2020 roku i 2 lutego 2021 roku, ale oba prototypy nie dotrwały do lądowania.

- Jak to się mówi: do trzech razy sztuka - powiedział główny inżynier SpaceX, John Insprucker. - Mieliśmy udane, miękkie lądowanie, które jest zwieńczeniem pięknego lotu testowego.

Kilka minut później niestety prototyp eksplodował. Mimo wszystko SpaceX mówi o ogromnym sukcesie. W porównaniu z poprzednimi testami, zdecydowanie osiągnięto o wiele więcej. Udało się m.in. w czasie lotu wykonać kilka precyzyjnych manewrów.

d39hqj9

Ten, jak i poprzednie dwa testy, przybliżają SpaceX do realizacji marzenia Elona Muska. Statek kosmiczny jest bowiem projektowany tak, by umożliwić ludziom podróże na Księżyc oraz Marsa. Miliarder uważa, że połączenie technologii, które opracowują, pozwolą nie tylko na dalsze loty w kosmos, ale również na wyniesienie na orbitę znacznie cięższych ładunków.

W nadchodzących tygodniach i miesiącach zobaczymy o wiele więcej lotów testowych, ponieważ SpaceX już buduje wielu następców SN10, a także pierwszy prototyp rakiety Super Heavy.

Musk powiedział, że firma zamierza w tym roku wprowadzić na orbitę prototyp statku kosmicznego i spodziewa się, że regularne loty kosmiczne z udziałem ludzi będą mogły odbywać się już w 2023 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39hqj9

Podziel się opinią

Share
d39hqj9
d39hqj9
Więcej tematów