Trwa ładowanie...
dbppa8a

Koronawirus z łatwością atakuje organizm człowieka. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego

Koronawirus SARS-CoV-2 zaatakował już prawie 39 mln ludzi na całym świecie i nie zapowiada się na to, by pandemia spowolniła. Dlaczego wirus z taką łatwością przenika do organizmu człowieka? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus z łatwością przenika do organizmu człowieka - to nie przypadek
Koronawirus z łatwością przenika do organizmu człowieka - to nie przypadek (Getty Images)
dbppa8a

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza na całym świecie. Z dnia na dzień rośnie krzywa liczby nowych przypadków, a więc jest tylko gorzej. Naukowcy stale poszukują zarówno szczepionki, leków jak i cech wirusa, które powodują tak szybkie rozprzestrzenianie choroby COVID-19.

Badaczom udało się ustalić, które cechy patogenu sprawiają, że tak łatwo przychodzi mu przeprowadzenie ataku na ludzkie komórki. Zdolność koronawirusa do przenikania do ludzkich komórek bierze się z jego charakterystycznej budowy. Białko szczytowe SARS-CoV-2 dużo łatwiej wiąże się z nimi, niż w przypadku jakiegokolwiek spotkanego wcześniej wirusa. A to wszystko przez tzw. "zwarty grzbiet".

Zobacz także: Śledź koronawirusa w Polsce dzięki specjalnej aplikacji

dbppa8a

Wszystkie koronawirusy łączą się z ludzkimi komórkami poprzez białka szczytowe. Każdy z nich jednak posiada inną strukturę. SARS-CoV-2 z łatwością przenika do ludzkiego organizmu właśnie dzięki swojej budowie. Tak wynika z badań przeprowadzonych w lutym przez grupę naukowców z University of Texas w Austin i National Institutes of Health. Badacze zmapowali strukturę molekularną białka szczytowego nowego koronawirusa.

Koronawirus - kiedy powstanie szczepionka?

Zdaniem ekspertów z WHO, szczepionka na COVID-19 może być jedynym sposobem na powstrzymanie pandemii. Na razie testy wciąż trwają, ale 10 potencjalnych kandydatów trafiło już do III fazy badań klinicznych, czyli do końcowego etapu testów. Niestety nie oznacza to, że szybko możemy spodziewać się rozwiązania, z którego będziemy mogli powszechnie skorzystać. WHO podało, kto pierwszy powinien otrzymać szczepionkę i zachęca państwa, by dołączały do przygotowanego przez organizację programu szczepień. Eksperci uważają jednak, że do powszechnego użycia szczepionka raczej nie wejdzie przed jesienią 2021 roku.

Źródło: Livescience

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbppa8a

Podziel się opinią

Share
dbppa8a
dbppa8a
Więcej tematów