Koronawirus wpłynie na prognozy pogody. Synoptycy ostrzegają

Koronawirus wpłynie na prognozy pogody. Synoptycy ostrzegają

Koronawirus wpłynie na prognozy pogody. Synoptycy ostrzegają
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
14.10.2020 10:20, aktualizacja: 14.10.2020 10:52

Koronawirus może negatywnie wpłynąć na dokładność prognozowania pogody. Wszystko przez uziemione samoloty, które dostarczały stacjom pomiarowym wielu niezbędnych danych. Trwający sezon jesienno-zimowy może być szczególnie trudny.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 od miesięcy uderza w coraz więcej aspektów naszego życia i gospodarki. Okazuje się, że obecna sytuacja ma również istotny wpływ na...prognozy pogody. Odkąd gwałtownie spadła liczba połączeń lotniczych, to prognozy meteorologiczne są znacznie mniej dokładne.

Synoptycy w celu dokładnego prognozowania pogody zbierają dane z całej sieci naziemnych stacji meteorologicznych oraz tych, które są gromadzone przez samoloty. Te drugie są wyjątkowo istotne, ponieważ kilkanaście kilometrów nad poziomem morza tworzą się układy atmosferyczne, mające znaczący wpływ na pogodę.

W związku z problemami z powstrzymaniem pandemii COVID-19 ruch lotniczy na świecie diametralnie zmalał. Meteorolodzy nie otrzymują już tym samym danych z setek samolotów, wyposażonych w urządzenia do pomiaru temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru czy ciśnienia.

Brak dostarczenia wyżej wymienionych danych skutkuje poważnymi lukami w modelach prognostycznych, w związku z czym zarówno prognozy krótkoterminowe, jak i długoterminowe cechować się będą o wiele gorszą trafnością. Ten problem został zgłoszony m.in. przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Ich zdaniem, program przekaźnikowy Światowej Organizacji Meteorologicznej, znany jako AMDAR, odpowiedzialny za pobór informacji od maszyn znajdujących się na niebie, już za moment stanie się kompletnie bezużyteczny.

Jak na razie meteorolodzy planują załatać dziurę posiłkując się brakującymi danymi z satelity Aeolus, należącego do ESA, jednak efekty są dalekie do ideału. Synoptycy już teraz ostrzegają, że trudniej będzie im prognozować pogodę, jak również niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Twierdzą, że jeśli trudna sytuacja na świecie utrzyma się jeszcze przez długi czas, pojawią się także problemy w prognozowaniu zmian klimatycznych.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)