Koronawirus. WHO ostrzega: druga fala pandemii może być bardziej niebezpieczna

Koronawirus. WHO ostrzega: druga fala pandemii może być bardziej niebezpieczna

Koronawirus. WHO ostrzega: druga fala pandemii może być bardziej niebezpieczna
Źródło zdjęć: © pap
Bolesław Breczko
13.10.2020 12:45, aktualizacja: 14.10.2020 12:46

Druga fala zachorowań i zgonów na COVID-19 zdaje się zbliżać wielkimi krokami, chociaż naukowcy szacowali, że nadejdzie zimą na przełomie 2020 i 2021. Eksperci obawiają się, że będzie jeszcze groźniejsza, bo połączy się z innymi chorobami sezonowymi.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Dr Kluge ostrzegł w wywiadzie dla The Telegraph, że kontynent czeka druga, groźniejsza fala koronawirusa. Jego zdaniem nadejdzie zimą i doprowadzi do jeszcze większej liczby zgonów. Już teraz na całym świecie widać, że średnia liczba dziennych zakażeń ponownie wzrasta. Ministerstwo Zdrowia potwierdza również, że w Polsce obserwujemy wzrost zachorowań.

Przewodniczący europejskiego działu WHO powiedział, że kraje Starego Kontynentu radzą sobie całkiem nieźle z walką z koronawirusem, co przełożyło się na spadek wzrostu liczby nowych zachorowań na COVID-19 w okresie letnim. Dr Kluge przestrzega jednak, że koronawirus pozostanie z nami na długo, a ostateczne zażegnanie kryzysu nastąpi dopiero z wynalezieniem szczepionki. To z kolei, w najlepszej perspektywie, może potrwać półtora roku.

Dlatego dr Kluge przestrzega, że kraje, ich służby zdrowia, przywódcy i mieszkańcy powinni przygotować się na kolejne fale zachorowań. Jego zdaniem ochrona zdrowia musi zająć kluczowe miejsce w społeczeństwie i w działaniach rządów. Z kolei na jednej z ostatnich konferencji WHO, szef Światowej Organizacji Zdrowia podkreślał jak ważne jest racjonalne podejście do problemu rozwiązania pandemii. Przestrzegał przed "nieetycznymi" sposobami, które coraz częściej rozważają nawet przywódcy państw.

Sama druga fala koronawirusa niesie ze sobą również inne zagrożenie. Jedna z ostatnich badań zwracają uwagę na problem trwałej odporności na SARS-CoV-2, co skutkujepoważniejszymi objawami przy ponownym zakażeniu patogenem. Aby być na bieżąco w sprawie koronawirusa w Polsce i na świecie, warto zapisać się na nasz specjalny newsletter lub pobrać dedykowaną aplikację.

Zobacz: Koronawirus w Polsce. Kiedy nowy etap odmrażania gospodarki? Piotr Mueller komentuje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (189)