Bill Gates powiedział, że szczepionka na COVID-19 może zabić blisko milion osób? To bzdura

Bill Gates powiedział, że szczepionka na COVID-19 może zabić blisko milion osób? To bzdura
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

19.05.2020 16:37, aktual.: 19.05.2020 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawił się artykuł, zgodnie z którym w trakcie jednego z wywiadów Bill Gates przyznał, że szczepionka na koronawirusa może zabić prawie milion osób. To nieprawda. Założyciel Microsoftu nic o tym nie wspominał. Skupiał się natomiast na bezpieczeństwie szczepionek i ewentualnych skutkach ubocznych ich podawania, a podane liczby miały zilustrować coś zupełnie innego.

Bill Gates jest jedną z osób, które podejmują liczne wysiłki na rzecz stworzenia skutecznej szczepionki na COVID-19. Przeznaczył na ten cel ponad 300 mln dolarów. Jego zaangażowanie w walkę z koronawirusem sprawiło, że stał się obiektem ataków przeciwników szczepionek oraz grup tworzących teorie spiskowe na temat obecnej pandemii.

Nieprawdziwe informacje

Doszło nawet do tego, że w licznych artykułach zaczęto powoływać się na słowa, których Bill Gates nigdy nie powiedział. Przykładem jest twierdzenie o szczepionce na COVID-19, która może zabić blisko milion osób i być mniej skuteczna u starszych osób.

Założyciel Microsoft miał tak powiedzieć w trakcie wywiadu udzielanego CNBC. Dostępne nagranie dowodzi jednak, że to nieprawda. Bill Gates o niczym takim nie wspominał. Mówił natomiast o bezpieczeństwie szczepionek i ich potencjalnych skutkach ubocznych. Podał też hipotetyczną liczbę, która miała zilustrować, ile osób może być zagrożonych tymi negatywnymi efektami podania leku.

Bill Gates i szczepionka na COVID-19

Założyciel Microsoftu faktycznie wspominał o skuteczności stosowania szczepionek u osób starszych, ale wypowiadał się w ogólny sposób, podkreślając, że to zawsze jest wyzwaniem. Nawet w przypadku grypy.

W ostatnim czasie pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji o Billu Gatesie. Do sieci trafiły nawet zmanipulowane zdjęcia jego fundacji, czy komunikaty na temat koronawirusa i szczepionki Gatesa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także