Koronawirus. WHO oficjalnie ogłasza pandemię COVID-19

Koronawirus. WHO oficjalnie ogłasza pandemię COVID-19
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

12.03.2020 10:44, aktual.: 07.04.2020 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stało się to, czego obawiano się od dłuższego czasu. WHO oficjalnie ogłosiło, że mamy do czynienia z pandemią COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus z Wuhan. Najnowsze dane pokazują, że liczba zakażonych przekroczyła 126 tys. osób.

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków zachorowań poza Chinami zwiększyła się 13-krotnie. WHO bez przerwy monitoruje sytuację i jest poważnie zaniepokojona zarówno alarmującym tempem rozprzestrzeniania się oraz powagą sytuacji - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Uznaliśmy, że COVID-19 ma wszelkie cechy pandemii.

Światowa Organizacja Zdrowia od kilkunastu dni ostrzegała o duży ryzyku, przerodzenia się epidemia SARS-CoV-2 w pandemię. Kilka dni temu wzywali światowe rządy, by zintensyfikowały działania, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - niestety nie wszyscy poważnie potraktowali zagrożenie.

- Codziennie wzywaliśmy kraje do podjęcia pilnych i zdecydowanych działań. (...) Wszystkie kraje mogą nadal zmienić przebieg tej pandemii, jeśli będą wykrywać, przeprowadzać testy, leczyć, izolować, śledzić i mobilizować swoich obywateli - powiedział szef WHO.

Jednocześnie zaznaczył, że do tej pory tylko w Chinach i Korei Południowej udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa i od kilku tygodniu obserwuje się tam spadek ilości zachorowań. W obu tych krajach zostały wprowadzone drastyczne ograniczenia, a kwarantannie poddano dużą część obywateli.

WHO wstrzymywało się z ogłoszeniem pandemii, ponieważ do tej kategoryzacji zagrożenia muszą zostać spełnione trzy główne warunki: niska śmiertelność, niezależne ogniska chorobowe oraz rozprzestrzenianie się wirusa w wielu krajach na świecie. O różnicach między pandemią a epidemią możecie przeczytać więcej w naszym wcześniejszym tekście.

Do dzisiaj na całym świecie odnotowano 126 259 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, z czego 4637 przypadki zakończyły się śmiercią. Obecnie najsilniejsze ogniska pandemii obserwujemy we Włoszech i Iranie, gdzie notuje się również wysoki współczynnik zgonów.

W ostatnich dniach udało się chińskim badaczom oszacować, które osoby są najbardziej narażone na przegranie walki z koronawirusem. Nie tylko wiek jest w tym przypadku decydującym czynnikiem.

Szef WHO zwrócił uwagę, że w niektórych krajach już brakuje produktów dla lekarzy i pielęgniarzy, by skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Polskie władze już podjęły odpowiednie środki zapobiegawcze, które mają ukrócić proceder wywożenia produktów medycznych z naszego kraju, jak również podjęło walkę ze sprzedażą takich środków z niepewnych źródeł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)