Koronawirus w USA. Gigantyczny szpital przypłynął do Nowego Jorku

Koronawirus w USA. Gigantyczny szpital przypłynął do Nowego Jorku
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

31.03.2020 10:13, aktual.: 31.03.2020 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

30 marca o godzinie 10 rano do portu w Nowym Jorku przybił okręt Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych "Comfort". Pomoże w walce z koronawirusem, bo w nowojorskich szpitalach kończą się już miejsca.

USNS "Comfort" to pływający szpital, który towarzyszy Siłom Zbrojnym USA podczas akcji zbrojnych z dala od wybrzeży USA. Okręt jest też wysyłany w rejony świata dotknięte kryzysami humanitarnymi. Ostatnim razem cumował w Nowym Jorku po ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Na pokładzie USNS "Comfort" znajduje się 1000 łóżek dla chorych i 12 sal operacyjnych. W nadchodzących tygodniach i miesiącach będą one wykorzystane do leczenia chorych niedotkniętych koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki temu zwiększy się liczba wolnych łóżek w nowojorskich szpitalach, gdzie będą leczeni chorzy na COVID-19.

Obraz
© Getty Images

W USA obecnie jest najwięcej na świecie zdiagnozowanych przypadków chorych na COVID-19 - ponad 164 tys. Jednak sytuacja jest najgorsza właśnie w Nowym Jorku. Do 31 marca zanotowano tam aż 38 tysięcy przypadków zakażeń oraz 914 zgonów z powodu koronawirusa. Tamtejsze szpitale są przepełnione, a władze miasta stawiają tymczasowe szpitale polowe w słynnym Central Parku.

Okręt został zbudowany w 1976 roku, ale jako USNS "Comfort" służy od 1987. Wcześniej jednostka ta była... tankowcem. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych kupiła dwa takie tankowce i przerobiła je na pływające szpitale. Drugi z nich jest rozlokowany na zachodnim wybrzeżu USA.

Obraz
© Getty Images

USNS "Comfort" ma 272 metry długości (to o 40 m więcej niż wysokość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie), a na jego pokładzie znajduje się 1000 łóżek dla chorych, w tym: 500 dla lekko chorych, 400 dla wymagających natychmiastowej opieki, 20 dla dochodzących do siebie po operacji oraz 80 łóżek intensywnej terapii.

Dodatkowo na pokładzie pływającego szpitala znajduje się gabinet dentystyczny, 4 pracownie rentgenowskie, tomograf komputerowy, magazyn na 5000 jednostek krwi (czyli ok 2500 litrów krwi), apteka, gabinet okulistyczny oraz kostnica.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także