Koronawirus: w Polsce potwierdzono 11 przypadków. Mapa zachorowań

Koronawirus: w Polsce potwierdzono 11 przypadków. Mapa zachorowań

Koronawirus: w Polsce potwierdzono 11 przypadków. Mapa zachorowań
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
09.03.2020 08:34

Kolejne potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirus SARS-CoV-2 w Polsce i ponad 110 tys. zakażeń na całym świecie. Mapa koronawirusa pozwala śledzić, jak rozprzestrzeniają się epidemie w poszczególnych krajach.

Już 11 przypadków zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce, w tym m.in. w Warszawie, Szczecinie, Ostródzie i we Wrocławiu. Przypominamy, że pierwszy pacjent został wykryty w Zielonej Górze i jak zapewniają służby - mężczyzna czuje się dobrze. Minister Zdrowia poinformował, że żaden z pacjentów nie jest w stanie zagrożenia życia i stan większości z nich jest stabilny.

Uczulamy, aby nie poddawać się panice. W związku z pojawianiem się kolejnych przypadków zachorowań, należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce przeciwwirusowej, do której należy m.in. odpowiednia higiena:

  • jak najczęściej myj ręce;
  • kiedy kichasz lub kaszlesz - zakrywaj usta chusteczkę lub zgiętym łokciem;
  • udaj się do lekarza jeśli zauważysz u siebie gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, kłopoty z oddychaniem czy kaszel;
  • jeśli wróciłeś z podróży z kraju, w którym wykryto przypadki koronawirusa i zauważasz u siebie powyższe objawy - zgłoś to służba epidemiologicznym;
  • unikaj kontaktu z osobami chorymi.

Mapa koronawirusa na świecie

Mapa koronawirusa pozwalająca śledzić potwierdzone przypadki zachorowań, pokazała dzisiaj (09.03) już 110 041 przypadków zachorowań na całym świecie.

Obraz
© WP.PL

Dane jednak potwierdzają, że coraz mniej nowych zakażeń pojawia się w Chinach, co jest dowodem na wygasanie epidemii w tym miejscu świata. Niestety dalsze dane nie wyglądają tak optymistycznie.

Coraz szybciej rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 w pozostałych regionach świata, w tym w Europie. Liczba zakażeń we Włoszech przekroczyła 7 000 ofiar - wzrosła tam również liczba śmiertelnych przypadków. Od początku epidemii w tym kraju zanotowano 366 zgonów spowodowanych powikłaniami po wirusie.

W Europie kolejnymi państwami pod kątem liczby zachorowań są Francja i Niemcy, gdzie liczba zakażonych przekroczyła 1000 osób. W Hiszpanii odnotowano 673 przypadki, w Szwajcarii - 337, a w Wielkiej Brytanii - 273.

WHO zwróciło kilka dni temu uwagę na to, że wiele państw nie traktuje zagrożenia poważnie, co dodatkowo utrudnia powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii. Jak na razie nie ogłoszono pandemii, jednak Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że może to nastąpić w niedługim czasie. Dodatkowo ustalono, że koronawirus podzielił się na dwa typy, z których jeden jest bardzo agrsywny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)