Epidemia koronawirusa. Czy ma szanse przekształcić się w pandemię?

Epidemia koronawirusa. Czy ma szanse przekształcić się w pandemię?

Epidemia koronawirusa. Czy ma szanse przekształcić się w pandemię?
Źródło zdjęć: © East News | STR/AFP/East News
Karolina Modzelewska
05.03.2020 14:00

Czy możemy spodziewać się, że epidemia koronawirusa przekształci się w pandemię? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc o tym mówić? Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że wirus ma potencjał, aby przekształcić się w pandemię i teraz jest decydujący moment, aby podjąć właściwe kroki zapobiegawcze.

Według najnowszych danych z 5 marca 2020 roku liczba zarażonych koronawirusem przekroczyła 95 tys. Na skutek choroby COVID-19 zmarło 3 286 osoby, a ponad 53 tys. udało się wyleczyć. Na razie SARS-CoV-2 nie można uznać za pandemię, ale nie da się całkowicie wykluczyć takiej możliwości, o czym informują eksperci z WHO.

- Musimy skupić się na powstrzymywaniu wirusa, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby przygotować się na potencjalną pandemię – powiedział David Heymann z WHO, zajmujący się walką z koronawirusem.

Pandemia a epidemia

Epidemia występuje na ograniczonym obszarze. To podstawowa różnica, o jakiej można mówić porównując ją do pandemii. Ogłoszenie tej drugiej wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim muszą pojawić się wtórne ogniska zakażenia, znajdujących się w różnych miejscach na świecie.

Pandemia jest więc zjawiskiem globalnym. W jej przypadku występuje wysoka zaraźliwość przed długi czas. Jednocześnie mówi się o niskim poziomie śmiertelności. Dodatkowo dochodzi do zarażeń w czasie bezobjawowego zachorowania, a w pierwszym jego etapie występuję niegroźne objawy, utrudniające właściwą diagnostykę. Pandemię ogłasza Światowa Organizacja Zdrowia, która analizuje liczbę zachorowań oraz obszar, na którym pojawia się choroba.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)