Koronawirus to wciąż poważne zagrożenie, ale nie jedyne. Jest inne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Podczas gdy cały świat skupia się na walce z pandemią COVID-19, eksperci ostrzegają, że mamy do czynienia z kolejnym globalnym zagrożeniem związanym z nowymi chorobami zakaźnymi. W przyszłości mogą one zabijać nawet 10 mln osób rocznie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

05.10.2020 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bakterie odporne na antybiotyki nie zwracają tak dużej uwagi, jak COVID-19. Dzieje się tak, bo większość chorób, które wywołują, rozprzestrzenia się bardzo wolno i równomiernie. Nie można tu mówić o skokowym i jednocześnie spektakularnym wzroście zachorowań.

Koronawirus to nie jedyne poważne zagrożenie dla zdrowia

Eksperci ostrzegają jednak, że bakterie mogą stać się zagrożeniem porównywalnym do COVID-19. Według CDC prawie 3 miliony Amerykanów rocznie zapada na oporną na antybiotyki infekcję bakteryjną. Spośród nich około 35 000 umiera. Każdego roku na całym świecie z powodu tych infekcji umiera około 700 000 osób. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że przy obecnym tempie zachorowań około 10 milionów ludzi może rocznie umierać z powodu zakażeń opornych na antybiotyki do 2050 r.

Ze względu na powszechne wykorzystywanie antybiotyków, wiele różnych rodzajów infekcji bakteryjnych, w tym szczepy rzeżączki, gruźlicy i salmonelli, stało się niezwykle trudnych do wyleczenia, a czasem wręcz niemożliwych do wyleczenia. Dzieje się tak, ponieważ niewielka część bakterii, które przeżyją styczność z antybiotykami, ewoluuje i rozmnaża się, rozwijając oporność. Przykładowo na całym świecie każdego roku umiera ponad 230 tys. osób z powodu zakażenia się gruźlicą odporną na antybiotyki.

- Jest coraz bardziej prawdopodobne, że ta infekcja bakteryjna będzie bardzo trudna do wyleczenia, jeśli nie nieuleczalna, a nieuleczalne infekcje bakteryjne są złe. Nieuleczalne infekcje bakteryjne powodują wiele szkód - powiedziała Sarah Fortune, profesor immunologii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Harvarda.

Infekcje bakteryjne mogą zabijać

Eksperci uważają, że za mało uwagi poświęca się zagrożeniom bakteryjnym. To prowadzi do ich znacznego rozpowszechnienia się, a w konsekwencji może sprawić, że za kilkadziesiąt lat infekcje bakteryjne będą każdego roku zabijały wiele osób.

Według naukowców konieczne będzie tworzenie nowych, skutecznych leków, bardziej zaawansowana współpraca międzynarodowa w obszarze zwalczania bakterii, rozwój terapii fagowych (wykorzystujących określone wirusy, które atakują tylko komórki bakteryjne), a także ostrożniejsze stosowanie dostępnych antybiotyków.

Komentarze (146)