Trwa ładowanie...
d1sw77n

Koronawirus. Ten dokument mówi prawdę o pandemii. "Zrozumieć COVID-19"

Naukowcy opublikowali dokument zatytułowany "Zrozumieć COVID-19" – donosi Nauka w Polsce PAP. Przedstawia on aktualny stan wiedzy na temat koronawirusa, prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Stosowanie się do wymogów sanitarnych jest kluczowe dla ograniczenia efektów pandemii
Koronawirus. Stosowanie się do wymogów sanitarnych jest kluczowe dla ograniczenia efektów pandemii (Getty Images)
d1sw77n

70-stronowa publikacja dostępna jest bezpłatnie online na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Jego autorzy zauważają, że na temat koronawirusa opublikowano tysiące artykułów naukowych, doniesień prasowych i miliony wzmianek w mediach społecznościowych. Nie pomaga to w usystematyzowaniu sprawdzonej naukowej wiedzy na ten temat przez społeczeństwo.

– Nadmiar informacji, często sprzecznych, może wywoływać dezorientację i sprzyja przyjmowaniu niebezpiecznych dla zdrowia publicznego postaw. Dlatego tak ważna jest publikacja porządkującego wiedzę opracowania – możemy przeczytać w oświadczeniu PAN.

d1sw77n

Brednie na temat koronawirusa. Naukowcy obalają popularne mity

Badacze podkreślają też, że "postawy irracjonalne […] są wielkim utrudnieniem w walce z epidemią COVID-19, którą to walkę, aby była ona pomyślna, należy prowadzić w sposób racjonalny".

Czytaj też: Nowe badania. Ci ludzie rzadziej się zarażają koronawirusem

d1sw77n

Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest kluczowe

Według raportu "Zrozumieć COVID-19" blisko 7 mln osób w Polsce to osoby starsze niż 65 lat, a ok. 90 proc. z nich jest obciążonych chorobami przewlekłymi, często nawet kilkoma na raz. Istotną część populacji stanowią też osoby młodsze niż 65 lat, ale już z poważnym obciążeniem zdrowotnym. To dla tych grup COVID-19 jest poważnym niebezpieczeństwem.

– Powszechne stosowanie się do zaleceń sanitarnych przedstawionych w tym opracowaniu może efektywnie chronić osoby z grup najwyższego ryzyka przed niebezpieczeństwem COVID-19 i ograniczyć intensywność epidemii – stwierdzają w dokumencie naukowcy z PAN.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

d1sw77n

Czytaj też: Koniec szkodliwego mitu. Nowe badania naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sw77n

Podziel się opinią

Share
d1sw77n
d1sw77n
Więcej tematów