Koronawirus a okulary. Naukowcy opublikowali nowe badania. "To wstępny dowód"
Koronawirus może rzadziej atakować osoby, które noszą okulary - twierdzą chińscy naukowcy. Swoje najnowsze badania przedstawili na łamach portalu JAMA Ophthamology.
18.09.2020 12:57
Chińscy naukowcy przeprowadzili badania wśród 276 pacjentów leczonych między 27 stycznia a 13 marca w szpitalu w Suizhou. Okazało się, że jedynie 5,8 proc. z nich regularnie nosiło okulary przez ponad osiem godzin dziennie ze względu na krótkowzroczność. Wcześniejsze badanie wykazało, że na tego typu wadę wzroku cierpi 31,5 proc. społeczeństwa.
- To może być wstępny dowód na to, że osoby noszące codziennie okulary są mniej narażone na zarażenie się koronawirusem - ocenili naukowcy z 2. Szpitala Uniwersytetu w Nanchang w prowincji Jiangxi na południu Chin.
Zdaniem specjalistów, okulary mogą powstrzymywać ludzi przed częstym dotykaniem oczu, do których mogą przenosić wirusa z dłoni. Przypominają, że oczy są jedną z dróg, którymi wirus SARS-CoV-2 przedostaje się do organizmu człowieka.
- Obecnie wiele wytycznych dotyczących COVID-19 mówi o konieczności zwracania uwagi na zapobieganie infekcji poprzez oczy, mimo to, większość osób skupia się wyłącznie na noszeniu maseczek i izolacji w domach. Ludzie ignorują zalecenia dotyczące częstego mycia rąk i unikania dotykania oczu - komentują naukowcy.
30 z 276 osób biorących udział w badaniu nosiło okulary, 16 z nich ze względu na krótkowzroczność, a 14 na starczowzroczność. Pierwsza grupa nosiła okulary przez co najmniej 8 godzin dziennie.
Wyniki badań opublikowano na łamach portalu "JAMA Ophthamology".