Koronawirus tajemniczą "chorobą X"? WHO: świat powinien przygotować się na pandemię
Czy koronawirus jest tajemniczą "chorobą X"? Ekspertka Marion Koopmans nie wyklucza takiej możliwości. Śmiertelnie niebezpieczny wirus zabija coraz więcej ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: świat musi być gotowy na pandemię SARS-CoV-2.
02.03.2020 | aktual.: 07.04.2020 11:56
Koronawirus z Wuhan może być tajemniczą chorobą, którą dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę śmiertelnie niebezpiecznych zagrożeń dla ludzkości - tego zdania jest Marion Koopmans z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma z siedzibą w Rotterdamie. Członkini komitetu nadzwyczajnego przy WHO dodaje, że choroba wywołana przez chiński wirus jest pierwszą, która pasuje do tak zwanej kategorii "X".
- Bez względu na to, czy epidemię uda się opanować, czy nie, koronawirus pasuje do pierwszego prawdziwego pandemicznego wyzwania, jakim jest "choroba X" - pisze Koopmans na łamach czasopisma "Cell".
Zobacz także
Zakażenie chińskim koronawirusem u około jednego na siedmiu pacjentów skutkuje objawami zapalenia płuc oraz trudnościami z oddychaniem. U około 5 procent dotkniętych chorobą, zarażenie może skończyć się dużą niewydolnością oddechową, niewydolnością wielonarządową, a także wstrząsem septycznym.
Czym jest "choroba X"?
Musimy być przygotowani na "chorobę X" - poważną, międzynarodową epidemię, która może być spowodowana przez nieznany dotąd patogen, wywołujący chorobę u ludzi - informowała WHO w 2018 roku.
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała hipotetyczną "chorobę X" na listę nie po to, aby straszyć ludzi, a zachęcić wszystkich urzędników odpowiedzialnych za zdrowie publiczne do przygotowania się na ewentualne zagrożenia. Specjaliści z WHO przewidywali, że hipotetyczny patogen "choroby X" może mieć pochodzenie odzwierzęce.
Choć nie jest znane oficjalne źródło wybuchu epidemii nowego koronawirusa, przypuszcza się, że zakażenie pochodzi od nielegalnie sprzedawanych dzikich zwierząt na targu ryb i owoców morza w Wuhanie.
WHO: świat powinien być przygotowany na pandemię
Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że koronawirus może wywołać pandemię, jednak na razie jest zbyt wcześnie by mówić, że ta już nadeszła.
- Musimy skupić się na powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa, jednak kraje powinny być przygotowane na wybuch pandemii - zaznacza Ghebreyesus.
Śmiertelnie niebezpieczny wirus zabił już 3 041 osób, z czego zdecydowana większość to Chińczycy. Na całym świecie zarażonych jest już ponad 80 tysięcy ludzi. Poza Chinami największe skutki epidemii odczuli mieszkańcy Korei Południowej, Japonii oraz Włoch. Na Półwyspie Apenińskim odnotowano jak dotąd 229 przypadków zarażenia oraz 7 zgonów. Statystyki związane z epidemią wirusa z Wuhan można na bieżąco śledzić za pomocą interaktywnej mapy.