Koronawirus spowodował spadek emisji CO2 w Chinach aż o 100 mln ton

Koronawirus spowodował spadek emisji CO2 w Chinach aż o 100 mln ton
Źródło zdjęć: © Getty Images

19.02.2020 19:50, aktual.: 20.02.2020 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedna z najbardziej śmiercionośnych epidemii od dziesięcioleci obniżyła zapotrzebowanie na energię i produkcję przemysłową w Chinach. Zmniejszyło to emisję CO2 tego kraju o 100 mln ton – to tyle, co produkuje np. Chile w ciągu całego roku.

Nowa analiza, która dała takie właśnie wyniki, sprawdziła wpływ wirusa pod kątem m.in. ograniczania podróży i spadku aktywności gospodarczej. Raport porównał okres emisji w Chinach w ciągu 10 dni od startu święta Chińskiego Nowego Roku obecnie i w poprzednich 5 latach.

Okazało się, że poprzednio Chiny wyemitowały w tym czasie 500 mln ton dwutlenku węgla. W tym roku emisje były około 100 mln niższe.

Możliwy 1 proc. spadek

Za spadek emisji odpowiedzialny jest głównie sektor przemysłowy. Wynika to z ograniczenia produkcji w rafineriach ropy naftowej i niższego zużycia węgla do wytwarzania energii (ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na nią) i produkcji stali.

Jeśli redukcje utrzymają się na obecnym poziomie, to roczne emisje w tym kraju spadną o około 1 procent. Nie ma jednak gwarancji, że tak będzie. Opublikowane badania przez "BloombergNEF" pokazują, że pomimo zmniejszenia produktywności Chin, emisje w tym kraju mogą nadal wzrosnąć ze względu na pakiet stymulacyjny skoncentrowany na infrastrukturze. A to dlatego, że może on wymagać dalszego spalania węgla i zwiększenia zużycia cementu i stali.

Źródło: bloomberg.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także