Koronawirus. Ruszyły testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora

Koronawirus. Ruszyły testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora
Źródło zdjęć: © East News | LUKASZ GDAK/Polska Press/East News
Karolina Modzelewska

10.04.2020 11:28, aktual.: 10.04.2020 12:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora są produkowane przez Instytut Techniki i Aparatury Medycznej. Do tej pory wytworzono 100 maszyn. Dzisiaj (10.04.2020) pierwsza partia urządzeń trafi na testy kliniczne do ośrodków medycznych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz przekazała PAP komunikat, z którego wynika, że Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń służących do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Sprzęt trafił do testów klinicznych

Pierwsze aparaty o nazwie Ventil zostały dzisiaj przekazane do testów klinicznych, kolejna ich partia zostanie wysłana po świętach wielkanocnych. Urządzenia trafią do wybranych ośrodków medycznych.

Jak wynika z komunikatu: "Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19".

Kolejna inicjatywa polskich badaczy

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, cytowany w komunikacie, zaznaczył, że wiele inicjatyw realizowanych w Łukasiewiczu na rzecz walki z SARS-CoV-2 stanowi odpowiedź "środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii". Prezes dziękował również za zaangażowanie naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Łukasiewicz-ITAM. To dzięki nim powstał Ventil.

Projekt wdrożenia Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem Janusza Wróbla, dyrektora Łukasiewicz-ITAM wprowadzenie aparatów Ventil na rynek może się odbyć po uzyskaniu certyfikatu, co najprawdopodobniej nastąpi na początku maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)