Koronawirus. Ruszyły testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora

Koronawirus. Ruszyły testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora

Koronawirus. Ruszyły testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora
Źródło zdjęć: © East News | LUKASZ GDAK/Polska Press/East News
Karolina Modzelewska
10.04.2020 11:28, aktualizacja: 10.04.2020 12:06

Urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora są produkowane przez Instytut Techniki i Aparatury Medycznej. Do tej pory wytworzono 100 maszyn. Dzisiaj (10.04.2020) pierwsza partia urządzeń trafi na testy kliniczne do ośrodków medycznych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz przekazała PAP komunikat, z którego wynika, że Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń służących do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Sprzęt trafił do testów klinicznych

Pierwsze aparaty o nazwie Ventil zostały dzisiaj przekazane do testów klinicznych, kolejna ich partia zostanie wysłana po świętach wielkanocnych. Urządzenia trafią do wybranych ośrodków medycznych.

Jak wynika z komunikatu: "Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19".

Kolejna inicjatywa polskich badaczy

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, cytowany w komunikacie, zaznaczył, że wiele inicjatyw realizowanych w Łukasiewiczu na rzecz walki z SARS-CoV-2 stanowi odpowiedź "środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii". Prezes dziękował również za zaangażowanie naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Łukasiewicz-ITAM. To dzięki nim powstał Ventil.

Projekt wdrożenia Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem Janusza Wróbla, dyrektora Łukasiewicz-ITAM wprowadzenie aparatów Ventil na rynek może się odbyć po uzyskaniu certyfikatu, co najprawdopodobniej nastąpi na początku maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)