Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polski lek na COVID-19. Eksperci zabrali głos

Lubelska spółka biotechnologiczna Biomed Lublin poinformowała w środę, że zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19. Eksperci jednak na łamach Nauki w Polsce PAP tonują optymistyczne nastroje. 

Share
Koronawirus w Polsce. Senator PiS Grzegorz Czelej (P) i prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (L) z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas konferencji prasowej dotyczšcej zakończenia produkcji pierwszej serii polskiego leku na COVID-19.
Koronawirus w Polsce. Senator PiS Grzegorz Czelej (P) i prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (L) z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas konferencji prasowej dotyczšcej zakończenia produkcji pierwszej serii polskiego leku na COVID-19.Źródło: PAP, Fot: PAP/Wojtek Jargiło, Wojtek Jargi³o
d1kvavz

Dr hab. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu stwierdził w rozmowie z Nauką w Polsce PAP, że "ten lek, a w zasadzie kandydat na lek, musi jeszcze przejść przez fazy badań klinicznych. To część badawcza oceniająca bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność. Dopiero w przypadku pozytywnych rezultatów będzie można go wprowadzić na rynek i stosować".

d1kvavz

Zadecydują badania kliniczne

Natomiast wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczył portalowi, że przeciwciała ozdrowieńców, jak wykazały badania, są skuteczne, ale "trzeba pamiętać, że preparat zawiera też inne przeciwciała, jest w nim cała pula przeciwciał pochodzących od ludzi dorosłych". 

– Ta pula jest specjalnie wyselekcjonowana od osób, które chorowały na COVID-19 i są w niej również te specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2 przeciwciała – stwierdził naukowiec. 

Biomed chwali się lekiem na COVID. Prezes mówi o cenie

Także prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział Nauce w Polsce, że "tak naprawdę o tym, że mamy skuteczny lek na COVID-19 będzie można mówić, gdy przejdzie on badania kliniczne".

d1kvavz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kvavz

Podziel się opinią

Share
d1kvavz
d1kvavz
Więcej tematów