Koronawirus a grupa krwi. Chińscy badacze wytypowali, które osoby mogą być bardziej podatne

Koronawirus a grupa krwi. Chińscy badacze wytypowali, które osoby mogą być bardziej podatne
Źródło zdjęć: © 123RF

18.03.2020 10:59, aktual.: 07.04.2020 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według badań chińskich naukowców grupa krwi może wpływać na podatność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Wstępne analizy opierają się na testach przeprowadzonych na ponad 2 000 pacjentach chorych na COVID-19.

O badaniach pisze "South China Morning Post", a wynika z nich, że osoby z grupą krwi A są bardziej podatne na zakażenie SARS-CoV-2. Z drugiej strony, chińscy badacze uważają, że osoby z grupą krwi 0 są bardziej odporne na koronawirus z Wuhan.

Badania zostały przeprowadzone w oparciu o próbki ponad 2 000 pacjentów z Wuhan i Shenzhen. Naukowcy porównali odsetek chorych z daną grupą krwi w porównaniu do odsetka osób z tą samą grupą krwi w całej populacji.

- Osoby z grupą krwi A mogą potrzebować silniejszej ochrony, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania - piszą przedstawiciele zespołu badaczy kierowanego przez Wang Xinguana. Naukowcy podkreślają, że to u tych osób właśnie częściej dochodzi do zakażenia, a choroba przebiega groźniej.

Badacze mają nadzieję, że ta analiza pomoże lepiej klasyfikować, którym osobom konieczna jest pomoc w pierwszej kolejności, a osoby z grupą krwi A będą bardziej uważały na swoje zdrowie. Oczywiście nie oznacza to, że osoby z innymi grupami krwi nie powinny być obserwowane i nie muszą przestrzegać podstawowych zasad zapobiegania zakażeniu.

Z badań wynika, że najłagodniej COVID-19 przechodzą osoby z grupą krwi 0. U nich również najrzadziej dochodzi do rozwoju choroby. Z pełnym opisem badań można zapoznać się w serwisie Medrxiv.org. Wyniki zostały udostępnione 11 marca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)