Koronawirus. Naukowcy znaleźli klucz do rozwiązania jednej z zagadek COVID-19
Naukowcy odkryli potencjalną przyczynę powstawania zakrzepów krwi u osób chorujących na COVID-19. Wszystko wskazuje na to, że koronawirus pobudza produkcję specjalnych przeciwciał, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia.
05.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jednym z wielu zagrożeń, które towarzyszą chorującym na COVID-19 są zakrzepy krwi, mogące pojawić się w całym organizmie. Do tej pory naukowcy nie wiedzieli, co dokładnie może być ich przyczyną. Najnowsze badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Science Translational Medicine" rzucają nowe światło na sprawę.
Zakrzepy krwi u chorujących na COVID-19
Eksperci zauważyli, że u chorujących na COVID-19 zwiększa się produkcja specjalnych przeciwciał. Są to tzw. przeciwciała autoimmunologiczne lub autoprzeciwciała, atakujące tkanki własne w ludzkich organizmach. Ich specyficzny typ nazywany autoprzeciwciałami antyfosfolipidowymi atakuje komórki w sposób sprzyjający tworzeniu się skrzepów krwi. Naukowcy wykryli je u około połowy z badanych pacjentów, hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Przed wybuchem pandemii COVID-19 te autoprzeciwciała można było zaobserwować u osób z zaburzeniem autoimmunologicznym znanym jako zespół antyfosfolipidowy lub APS. Zespół ten dotyka około 1 na 2000 osób i wywołuje niebezpieczne zakrzepy krwi w tętnicach i żyłach pacjentów.
"Teraz dowiadujemy się, że autoprzeciwciała mogą być winowajcą" powikłań COVID-19, napisał w oświadczeniu współautor badania dr Yogen Kanthi, adiunkt w Michigan Medicine Frankel Cardiovascular Center. Ekspert dodał, że mogą one odgrywać ważną rolę w błędnym kole krzepnięcia krwi i stanów zapalnych, które "sprawiają, że ludzie [z COVID-19], którzy już zmagali się z chorobą, są jeszcze bardziej chorzy".
Przeciwciała powodujące skrzepy
W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali próbki krwi od 172 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Łącznie 52 proc. badanych miało we krwi autoprzeciwciała antyfosfolipidowe. Co więcej, kiedy naukowcy wstrzyknęli te autoprzeciwciała myszom w laboratorium, zaobserwowali uderzającą ilość skrzepów u zwierząt. Przyznali, że były to jedne z najgorszych rodzajów skrzepów, jakie kiedykolwiek widzieli.
Zarówno w przypadku COVID-19, jak i APS nie jest jasne, dlaczego organizm wytwarza przeciwciała powodujące skrzepy. W przypadku APS naukowcy uważają, że choroba jest spowodowana kombinacją genetyki danej osoby i czynników środowiskowych (w tym narażenia na niektóre wirusy).
Naukowcy odkryli również związek między poziomem autoprzeciwciał a poziomami innej substancji we krwi zwanej neutrofilowymi sieciami zewnątrzkomórkowymi (NETS). Są to struktury przypominające sieć, uwalniane przez białe krwinki (neutrofile), które mogą wyłapywać wirusy i inne patogeny. Autorzy wysuwają hipotezę, że autoprzeciwciała i NETS mogą być przyczyną powstawania zakrzepów u chorych na COVID-19. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć ich rolę i znaczenie w przypadku zakażenia koronawirusem.