Koronawirus. Naukowcy ostrzegają: pandemia może oznaczać falę zaburzeń psychicznych

Koronawirus to nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Naukowcy ostrzegają, że długofalowe skutki pandemii mogą być mniej oczywiste, ale nie mniej groźne. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest fala zaburzeń psychicznych.

Pandemia COVID-19 może prowadzić do zaburzeń psychicznych
Pandemia COVID-19 może prowadzić do zaburzeń psychicznych
Źródło zdjęć: © Pexels

Liczba ofiar śmiertelnych na COVID-19 przekroczyła milion, ale zdaniem naukowców nie tylko bezpośrednie przyczyny zakażenia koronawirusem SAS-CoV-2 powinny nas niepokoić.

- Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy z University of Houston w ostatnio opublikowanych pracach

Naukowcy zwracają uwagę, że nie wszyscy tak samo negatywnie odczują skutki pandemii na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Największe ryzyko występuje wśród osób, które już teraz zmagają się z zaburzeniami lub są na nie podatne. 

- Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) ma miejsce i jest znaczny. Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky. 

Ekspert zwraca uwagę, że szczególnie podatne mogą być osoby, które mają tendencję do katastrofizacji epidemii, ponieważ nasila się u nich poziom stresu, co wpływa na ryzyko nadużycia różnych substancji. Zdaniem naukowca do kłopotów psychicznych mają w dużej mierze prowadzić strach i martwienie się epidemią.

- To uruchamia przyszłą falę zaburzeń psychicznych, uzależnień i pogorszenia zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To nie zniknie, nawet jeśli powstanie szczepionka przeciwko COVID-19 - dodaje prof. Zvolensky. Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi staniemy, gdy pandemia dobiegnie końca, będzie fala zaburzeń psychicznych, która utrzyma się "przez pokolenia". 

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Zespół prof. Zvolensky’ego przebadał 160 ochotników, by ocenić, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ich stan psychiczny czy nastawienie do substancji uzależniających. 

- Uzyskane wyniki dostarczają wstępnych dowodów, że związane z COVID-19 zmartwienia i strach przypuszczalnie mogą stanowić czynnik ryzyka dla rozpoczęcia nadużywania niebezpiecznych substancji w obliczu COVID-19. Rezultaty mogą być źródłem klinicznych informacji, które pomogą ludziom poradzić sobie z pandemią - podsumowuje ekspert. 

Źródło artykułu:PAP
wiadomościkoronawirusCovid-19

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)