Koronawirus. Naukowcy ostrzegają: pandemia może oznaczać falę zaburzeń psychicznych

Koronawirus. Naukowcy ostrzegają: pandemia może oznaczać falę zaburzeń psychicznych

Pandemia COVID-19 może prowadzić do zaburzeń psychicznych
Pandemia COVID-19 może prowadzić do zaburzeń psychicznych
Źródło zdjęć: © Pexels
30.09.2020 09:16

Koronawirus to nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Naukowcy ostrzegają, że długofalowe skutki pandemii mogą być mniej oczywiste, ale nie mniej groźne. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest fala zaburzeń psychicznych.

Liczba ofiar śmiertelnych na COVID-19 przekroczyła milion, ale zdaniem naukowców nie tylko bezpośrednie przyczyny zakażenia koronawirusem SAS-CoV-2 powinny nas niepokoić.

- Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy z University of Houston w ostatnio opublikowanych pracach

Naukowcy zwracają uwagę, że nie wszyscy tak samo negatywnie odczują skutki pandemii na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Największe ryzyko występuje wśród osób, które już teraz zmagają się z zaburzeniami lub są na nie podatne. 

- Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) ma miejsce i jest znaczny. Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky. 

Ekspert zwraca uwagę, że szczególnie podatne mogą być osoby, które mają tendencję do katastrofizacji epidemii, ponieważ nasila się u nich poziom stresu, co wpływa na ryzyko nadużycia różnych substancji. Zdaniem naukowca do kłopotów psychicznych mają w dużej mierze prowadzić strach i martwienie się epidemią.

- To uruchamia przyszłą falę zaburzeń psychicznych, uzależnień i pogorszenia zdrowia psychicznego w społeczeństwie. To nie zniknie, nawet jeśli powstanie szczepionka przeciwko COVID-19 - dodaje prof. Zvolensky. Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi staniemy, gdy pandemia dobiegnie końca, będzie fala zaburzeń psychicznych, która utrzyma się "przez pokolenia". 

Zespół prof. Zvolensky’ego przebadał 160 ochotników, by ocenić, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ich stan psychiczny czy nastawienie do substancji uzależniających. 

- Uzyskane wyniki dostarczają wstępnych dowodów, że związane z COVID-19 zmartwienia i strach przypuszczalnie mogą stanowić czynnik ryzyka dla rozpoczęcia nadużywania niebezpiecznych substancji w obliczu COVID-19. Rezultaty mogą być źródłem klinicznych informacji, które pomogą ludziom poradzić sobie z pandemią - podsumowuje ekspert. 

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)