Koronawirus. Ten dokument mówi prawdę o pandemii. "Zrozumieć COVID-19"

Naukowcy opublikowali dokument zatytułowany "Zrozumieć COVID-19" – donosi Nauka w Polsce PAP. Przedstawia on aktualny stan wiedzy na temat koronawirusa, prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji.

Koronawirus. Stosowanie się do wymogów sanitarnych jest kluczowe dla ograniczenia efektów pandemii
Koronawirus. Stosowanie się do wymogów sanitarnych jest kluczowe dla ograniczenia efektów pandemii
Źródło zdjęć: © Getty Images

20.09.2020 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

70-stronowa publikacja dostępna jest bezpłatnie online na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Jego autorzy zauważają, że na temat koronawirusa opublikowano tysiące artykułów naukowych, doniesień prasowych i miliony wzmianek w mediach społecznościowych. Nie pomaga to w usystematyzowaniu sprawdzonej naukowej wiedzy na ten temat przez społeczeństwo. 

– Nadmiar informacji, często sprzecznych, może wywoływać dezorientację i sprzyja przyjmowaniu niebezpiecznych dla zdrowia publicznego postaw. Dlatego tak ważna jest publikacja porządkującego wiedzę opracowania – możemy przeczytać w oświadczeniu PAN. 

Badacze podkreślają też, że "postawy irracjonalne […] są wielkim utrudnieniem w walce z epidemią COVID-19, którą to walkę, aby była ona pomyślna, należy prowadzić w sposób racjonalny".

Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest kluczowe

Według raportu "Zrozumieć COVID-19" blisko 7 mln osób w Polsce to osoby starsze niż 65 lat, a ok. 90 proc. z nich jest obciążonych chorobami przewlekłymi, często nawet kilkoma na raz. Istotną część populacji stanowią też osoby młodsze niż 65 lat, ale już z poważnym obciążeniem zdrowotnym. To dla tych grup COVID-19 jest poważnym niebezpieczeństwem.

– Powszechne stosowanie się do zaleceń sanitarnych przedstawionych w tym opracowaniu może efektywnie chronić osoby z grup najwyższego ryzyka przed niebezpieczeństwem COVID-19 i ograniczyć intensywność epidemii – stwierdzają w dokumencie naukowcy z PAN.

Komentarze (572)