Koronawirus. NASA opracowuje prototypowy respirator, który pomoże chorym na COVID-19

Koronawirus. NASA opracowuje prototypowy respirator, który pomoże chorym na COVID-19
Źródło zdjęć: © NASA

24.04.2020 09:49, aktual.: 24.04.2020 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy respirator opracowany przez inżynierów NASA i dostosowany do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zdał 21 kwietnia krytyczny test w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, w epicentrum COVID-19 w USA.

Nowy respirator wysokociśnieniowy, zwany VITAL (Ventilator Intervention Technology Accessible Locally), został opracowany przez inżynierów z Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. Urządzanie powstało, jako odpowiedź na ograniczoną ilość tradycyjnych respiratorów w USA, które są niezbędne w leczeniu najciężej chorych na COVID-19.

- Specjalizujemy się w produkcji statków kosmicznych, a nie produkcji urządzeń medycznych - powiedział dyrektor JPL Michael Watkins. - Ale doskonała inżynieria, rygorystyczne testy i szybkie prototypownie to niektóre z naszych specjalizacji. - Imponuje również tempo prac, ponieważ prototyp został wykonany w ciągu 37 dni od podjęcia decyzji o rozpoczęciu pracy nad VITAL.

- Gdy ludzie w JPL zdali sobie sprawę, że mogą mieć wszystko, co potrzebne, aby wesprzeć społeczność medyczną i szerszą społeczność, uznali, że ich obowiązkiem jest dzielenie się pomysłowością, wiedzą i doświadczeniem - dodał. Projekt respiratorów NASA jest już po końcowych testach i teraz czeka na zatwierdzenie przez Food and Drug Administration (FDA).

Projekt trafił do FDA w trybie przyspieszonym, co oznacza że może zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych dni a nie lat, dzięki czemu może stanowić realną pomoc dla najbardziej potrzebujących placówek.

JPL dostarczyła prototyp urządzenia do Laboratorium Symulacji Człowieka na Wydziale Anestezjologii, Medycyny Okołooperacyjnej i Bólu na Górze Synaj w celu przeprowadzenia dodatkowych testów.

- Prototyp NASA wykonano zgodnie z oczekiwaniami w szerokiej gamie symulowanych warunków dla pacjentów. Zespół jest przekonany, że respirator VITAL będzie w stanie bezpiecznie wentylować pacjentów cierpiących na COVID-19 zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie - przyznał dr Matthew Levin ośrodka oraz profesor w Icahn School of Medicine.

Obraz
© NASA

VITAL można budować szybciej i łatwiej go konserwować niż tradycyjny respirator i składa się on z dużo mniejszej liczby części, z których wiele jest obecnie dostępnych dla potencjalnych producentów za pośrednictwem istniejących łańcuchów dostaw.

NASA zwraca również uwagę, że jego elastyczna konstrukcja pozwala go modyfikować do użytku w szpitalach polowych tworzonych w centrach kongresowych, hotelach i innych obiektach na całym świecie. Nowe urządzenie nie zastąpi jednak respiratorów obecnie stosowanych w szpitalach, ponieważ ma znacznie mniejszą trwałość i jest dostosowane tylko dla pacjentów z COVID-19.

Celem VITAL jest pomoc pacjentom zanim będą wymagali bardziej inwazyjnej terapii. NASA oferuje bezpłatną licencję nowego respiratora i obecnie kontaktuje się z komercyjnym przemysłem medycznym, aby znaleźć producentów dla tego urządzenia.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)