Koronawirus. NASA opracowuje prototypowy respirator, który pomoże chorym na COVID-19
Nowy respirator opracowany przez inżynierów NASA i dostosowany do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zdał 21 kwietnia krytyczny test w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku, w epicentrum COVID-19 w USA.
24.04.2020 | aktual.: 24.04.2020 13:56
Nowy respirator wysokociśnieniowy, zwany VITAL (Ventilator Intervention Technology Accessible Locally), został opracowany przez inżynierów z Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. Urządzanie powstało, jako odpowiedź na ograniczoną ilość tradycyjnych respiratorów w USA, które są niezbędne w leczeniu najciężej chorych na COVID-19.
- Specjalizujemy się w produkcji statków kosmicznych, a nie produkcji urządzeń medycznych - powiedział dyrektor JPL Michael Watkins. - Ale doskonała inżynieria, rygorystyczne testy i szybkie prototypownie to niektóre z naszych specjalizacji. - Imponuje również tempo prac, ponieważ prototyp został wykonany w ciągu 37 dni od podjęcia decyzji o rozpoczęciu pracy nad VITAL.
- Gdy ludzie w JPL zdali sobie sprawę, że mogą mieć wszystko, co potrzebne, aby wesprzeć społeczność medyczną i szerszą społeczność, uznali, że ich obowiązkiem jest dzielenie się pomysłowością, wiedzą i doświadczeniem - dodał. Projekt respiratorów NASA jest już po końcowych testach i teraz czeka na zatwierdzenie przez Food and Drug Administration (FDA).
Projekt trafił do FDA w trybie przyspieszonym, co oznacza że może zostać zatwierdzony w ciągu najbliższych dni a nie lat, dzięki czemu może stanowić realną pomoc dla najbardziej potrzebujących placówek.
JPL dostarczyła prototyp urządzenia do Laboratorium Symulacji Człowieka na Wydziale Anestezjologii, Medycyny Okołooperacyjnej i Bólu na Górze Synaj w celu przeprowadzenia dodatkowych testów.
- Prototyp NASA wykonano zgodnie z oczekiwaniami w szerokiej gamie symulowanych warunków dla pacjentów. Zespół jest przekonany, że respirator VITAL będzie w stanie bezpiecznie wentylować pacjentów cierpiących na COVID-19 zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie - przyznał dr Matthew Levin ośrodka oraz profesor w Icahn School of Medicine.
VITAL można budować szybciej i łatwiej go konserwować niż tradycyjny respirator i składa się on z dużo mniejszej liczby części, z których wiele jest obecnie dostępnych dla potencjalnych producentów za pośrednictwem istniejących łańcuchów dostaw.
NASA zwraca również uwagę, że jego elastyczna konstrukcja pozwala go modyfikować do użytku w szpitalach polowych tworzonych w centrach kongresowych, hotelach i innych obiektach na całym świecie. Nowe urządzenie nie zastąpi jednak respiratorów obecnie stosowanych w szpitalach, ponieważ ma znacznie mniejszą trwałość i jest dostosowane tylko dla pacjentów z COVID-19.
Celem VITAL jest pomoc pacjentom zanim będą wymagali bardziej inwazyjnej terapii. NASA oferuje bezpłatną licencję nowego respiratora i obecnie kontaktuje się z komercyjnym przemysłem medycznym, aby znaleźć producentów dla tego urządzenia.
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.