Koronawirus. Już jest! Polski test na koronawirusa

Koronawirus. Już jest! Polski test na koronawirusa
Bolesław Breczko

28.04.2020 16:40, aktual.: 28.04.2020 17:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszy w pełni polski test na obecność koronawirusa już jest. Pochwalił się tym Instytut Biochemii Organicznej PAN z Poznania. Niebawem ma ruszyć jego masowa produkcja.

Test na koronawirusa został opracowany przez pracowników poznańskiego Instytutu Biochemii Organicznej. Ich osiągnięcie pozwoli na uniezależnienie się od dostaw testów z zagranicy. Instytut zawarł umowę na produkcję z polską firmą Medicofarma S.A.

Pieniądze na produkcję pierwszej partie (100 tys. testów) Instytut otrzymał m.in. od marszałka województwa wielkopolskiego i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz atutu polskiego testu jakim jest uniezależnienie się od dostaw jest też jego cena. Chociaż nie wiadomo na razie ile dokładnie kosztuje, to ma być kilkukrotnie tańszy od zagranicznych, które kosztują ok 500 zł.

Polski test na koronawirusa jest rezultatem pracy kilkudziesieciu pracowników Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, którzy pracowali bez dodatkowego wynagrodzenia za swoją pracę.

Test opiera się na sprawdzonej i zalecanej przez WHO metodzie RT PCR. Bada ona obecność kodu genetycznego koronawirusa w materiale biologicznym badanego. Test jest przeznaczony dla specjalistycznych ośrodków, wymaga odpowiedniej aparatury i przeszkolenie. Nie jest to test "domowy".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)