Koronawirus i grypa mogą zaatakować jednocześnie. Eksperci alarmują: grozi nam twindemia

Koronawirus i grypa mogą zaatakować jednocześnie. Eksperci alarmują: grozi nam twindemia

Koronawirus i grypa jednocześnie? Eksperci ostrzegają: grozi nam twindemia
Koronawirus i grypa jednocześnie? Eksperci ostrzegają: grozi nam twindemia
Źródło zdjęć: © YouTube
26.09.2020 08:47

Koronawirus wciąż stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzi na całym świecie. Wzrost zachorowań powoduje, że eksperci coraz częściej ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli nałożeniem się zakażeń powodujących chorobę COVID-19 z grypą sezonową.

Koronawirus nie zwalnia tempa. Od początku wybuchu pandemii, na całym świecie zdiagnozowano ponad 32,2 mln przypadków SARS-CoV-2. Walkę z infekcją przegrało już blisko 985 tys. osób. Przyrost zakażeń oraz zbliżający się sezon grypowy sprawiają, że eksperci coraz częściej ostrzegają przed tzw. twindemią.

Twindemia to nałożenie się w czasie jesieni i zimy zakażeń powodujących COVID-19 z grypę sezonową. Przed taką możliwością przestrzega komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

- Jeśli nic się nie zmieni, a na razie nic na to nie wskazuje, wraz z nadejściem grypy sezonowej może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy - ostrzegła Kyriakides, cytowana przez PAP.

- Jesteśmy w decydującym momencie - podkreśliła komisarz EU ds. zdrowia na spotkaniu z dziennikarzami. Zaznaczyła jednocześnie, że w wielu krajach Unii Europejskiej, wirusem SARS-CoV-2 zaraża się obecnie więcej osób, niż w marcu 2020 roku.

Jak wynika z najnowszych danych, w czwartek 24 września odnotowano we Francji rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, która przekroczyła 16 tys. Z kolei w Hiszpanii liczba dobowych zakażeń przekroczyła już 10 tys. i nadal rośnie. Podobna sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii.

Jak poinformował Reuters, Stella Kyriakides namawiała do szczepienia się przeciwko grypie, w celu uniknięcia ewentualnego jednoczesnego zakażenia koronawirusem i wirusem grypy.

Eksperci wyjaśniają, że jednoczesne zachorowanie na COVID-19 oraz grypę sezonową zwiększa ryzyko powikłań i zgonu.

Z danych opublikowanych przez Reutersa wynika, że w Europie co roku dochodzi od 4 do 50 mln zakażeń grypą sezonową, w zależności od nasilenia się epidemii w danym okresie. Każdego roku grypa uśmierca od 15 tys. do 70 tys. mieszkańców Starego Kontynentu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)