Koronawirus. Excel mógł doprowadzić od niedoszacowania liczby zakażonych w Wielkiej Brytanii

Koronawirus. Excel mógł doprowadzić od niedoszacowania liczby zakażonych w Wielkiej Brytanii

Koronawirus. Excel mógł doprowadzić od niedoszacowania liczby zakażonych w Wielkiej Brytanii
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
05.10.2020 16:28

Nawet nie błąd, a funkcja w Excelu mogła doprowadzić do tego, że 15 tysięcy Brytyjczyków zakażonych koronawirusem było "ukrytych" przez prawie tydzień.

4 października brytyjska służba zdrowia ogłosiła, że zanotowała ponad 12 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To najwięcej od czasu rozpoczęcia masowych testów w Wielkiej Brytanii i pierwszy przypadek, gdy jednego dnia ogłoszono zanotowanie ponad 10 tysięcy przypadków.

Po rekordowym ogłoszeniu rzecznik brytyjskiej służby zdrowia powiedział, że wysoka liczba spowodowana jest błędem technicznym. Wspomniany błąd miał doprowadzić do tego, że niektóre przypadki zanotowane w ubiegłym tygodniu nie trafiły do raportu. Chociaż nie zostało sprecyzowane, na czym polegał błąd, to istnieje prawdopodobieństwo, że jest on dość kuriozalny i dotyczy maksymalnej liczby wierszy w tabelce w Excelu.

Jeden arkusz w Excelu może zawierać 16 384 kolumn i 1 048 576 wierszy. Chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone, to najprawdopodobniej to właśnie limity w Excelu doprowadziło do tego, że dane przestały się aktualizować.

Opóźnienie nie wpłynęło na proces informowania osób zakażonych, którzy finalnie znaleźli się w bazie danych. Sytuacja spowodowała jednak przerzucanie się winą pomiędzy brytyjskimi organizacjami oraz spowolniło proces "śledzenia" osób zakazanych i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)