Koronawirus a tlenek azotu. Naukowcy: może być pomocny w leczeniu COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi na całym świecie. W trakcie oczekiwania na szczepionkę naukowcy starają się znaleźć środek, który skutecznie złagodzi objawy COVID-19. Jednym z nich może być tlenek azotu.

Koronawirus a tlenek azotu. Nowe badania naukowców
Koronawirus a tlenek azotu. Nowe badania naukowców
Źródło zdjęć: © YouTube

05.10.2020 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali opublikowali badanie na temat wpływu tlenku azotu na leczenie COVID-19. Okazuje się, że NO może skutecznie wpłynąć na łagodzenie objawów infekcji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

- O ile nam wiadomo, tlenek azotu jest jedyną substancją, która do tej pory wykazała bezpośredni wpływ na SARS-CoV-2 - komentuje główny autor badań Åke Lundkvist, profesor z Uniwersytetu w Uppsali.

Naukowcy wyjaśniają, że tlenek azotu jest związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie. Odpowiada on m.in. za regulowanie napięcia naczyń krwionośnych, hamowanie agregacji płytek krwi i leukocytów oraz ma wpływ na wiele mechanizmów immunologicznych. W przypadku ostrej niewydolności płuc, tlenek azotu można podawać w postaci gazu wziewnego, w niskich stężeniach, w celu zwiększenia poziomu nasycenia krwi tlenem.

Badanie uczonych z Uniwersytetu w Uppsali opiera się na odkryciu koronawirusa, który wywołał pierwszą epidemię SARS. W 2003 roku tlenek azotu uwolniony z S-nitroso-N-acetylopenicylaminy (SNAP) spowodował zmniejszenie stanu zapalnego w płucach pacjentów.

Eksperci postanowili sprawdzić, jak nowy wirus wywołujący chorobę COVID-19 reaguje na związek. Okazało się, że SNAP i w tym przypadku ma wyraźne działanie przeciwwirusowe.

- Dopóki nie otrzymamy szczepionki, liczymy na to, że inhalacja NO może być skuteczną formą leczenia. Dawkowanie oraz czas rozpoczęcia terapii prawdopodobnie odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o wyniki. Musimy to zbadać tak szybko, jak to możliwe - mówi Åke Lundkvist.

Badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma "Redox Biology".

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkoronawirusnaukowcy
Komentarze (12)