Koronawirus to wciąż poważne zagrożenie, ale nie jedyne. Jest inne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Koronawirus to wciąż poważne zagrożenie, ale nie jedyne. Jest inne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
05.10.2020 10:51

Podczas gdy cały świat skupia się na walce z pandemią COVID-19, eksperci ostrzegają, że mamy do czynienia z kolejnym globalnym zagrożeniem związanym z nowymi chorobami zakaźnymi. W przyszłości mogą one zabijać nawet 10 mln osób rocznie.

Bakterie odporne na antybiotyki nie zwracają tak dużej uwagi, jak COVID-19. Dzieje się tak, bo większość chorób, które wywołują, rozprzestrzenia się bardzo wolno i równomiernie. Nie można tu mówić o skokowym i jednocześnie spektakularnym wzroście zachorowań.

Koronawirus to nie jedyne poważne zagrożenie dla zdrowia

Eksperci ostrzegają jednak, że bakterie mogą stać się zagrożeniem porównywalnym do COVID-19. Według CDC prawie 3 miliony Amerykanów rocznie zapada na oporną na antybiotyki infekcję bakteryjną. Spośród nich około 35 000 umiera. Każdego roku na całym świecie z powodu tych infekcji umiera około 700 000 osób. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że przy obecnym tempie zachorowań około 10 milionów ludzi może rocznie umierać z powodu zakażeń opornych na antybiotyki do 2050 r.

Ze względu na powszechne wykorzystywanie antybiotyków, wiele różnych rodzajów infekcji bakteryjnych, w tym szczepy rzeżączki, gruźlicy i salmonelli, stało się niezwykle trudnych do wyleczenia, a czasem wręcz niemożliwych do wyleczenia. Dzieje się tak, ponieważ niewielka część bakterii, które przeżyją styczność z antybiotykami, ewoluuje i rozmnaża się, rozwijając oporność. Przykładowo na całym świecie każdego roku umiera ponad 230 tys. osób z powodu zakażenia się gruźlicą odporną na antybiotyki.

- Jest coraz bardziej prawdopodobne, że ta infekcja bakteryjna będzie bardzo trudna do wyleczenia, jeśli nie nieuleczalna, a nieuleczalne infekcje bakteryjne są złe. Nieuleczalne infekcje bakteryjne powodują wiele szkód - powiedziała Sarah Fortune, profesor immunologii i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Harvarda.

Infekcje bakteryjne mogą zabijać

Eksperci uważają, że za mało uwagi poświęca się zagrożeniom bakteryjnym. To prowadzi do ich znacznego rozpowszechnienia się, a w konsekwencji może sprawić, że za kilkadziesiąt lat infekcje bakteryjne będą każdego roku zabijały wiele osób.

Według naukowców konieczne będzie tworzenie nowych, skutecznych leków, bardziej zaawansowana współpraca międzynarodowa w obszarze zwalczania bakterii, rozwój terapii fagowych (wykorzystujących określone wirusy, które atakują tylko komórki bakteryjne), a także ostrożniejsze stosowanie dostępnych antybiotyków.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)