Trwa ładowanie...
d3hi3um

Koronawirus. Co najmniej 7,2 mln Polaków w grupie zwiększonego ryzyka

Jak wynika z niedawnego badania, osoby cierpiące na zaburzenia związane z używaniem substancji (SUD) – tzn. uzależnione od opioidów, kokainy, marihuany, alkoholu lub tytoniu, mają większe ryzyko na zakażenie koronawirusem – informuje National Institutes of Health w USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uzależnieni od nikotyny są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem.
Uzależnieni od nikotyny są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem. (Getty Images, Fot: Cindy Ort)
d3hi3um

– Płuca i układ sercowo-naczyniowy są często zagrożone u osób z SUD, co może częściowo tłumaczyć ich zwiększoną podatność na COVID-19 – powiedziała główna autorka badania i dyrektorka National Institute on Drug Abuse, Nora Volkow.

Jak wyjaśnia portal hepmag.org, "definicja zaburzeń używania substancji jest kontrowersyjna, a ich diagnoza podlega interpretacji. Do badania włączono osoby, u których postawiono na podstawie standardowego system klasyfikacji diagnozę uzależnienia od opioidów, alkoholu, kokainy marihuany lub nikotyny".

Czytaj też: Naukowcy mają dość. Ujawnili całą prawdę o pandemii

d3hi3um

Brednie na temat koronawirusa. Naukowcy obalają popularne mity

Palacze dominują

Według innych badań aż 80 proc. palaczy spełnia kryteria uzależnienia od nikotyny, co sugeruje, że około 85 proc. osób z SUD w badaniu NIH mogło być właśnie palaczami. W przypadku pozostałych nałogów dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do podatności jest ich marginalizacja, która utrudnia dostęp do usług opieki zdrowotnej.

W Polsce szacuje się, że liczba osób uzależnionych od papierosów wynosi 9 mln, od alkoholu 800 tys. (przy czym pijących ryzykownie lub szkodliwie jest 2-2,5 mln), a narkotyków 100 tys. Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany fakt – to, że 80 proc. palaczy spełnia kryteria uzależnienia – w Polsce aż co najmniej (nie biorąc pod uwagę pozostałych nałogów) 7,2 mln ludzi może być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem.

Czytaj też: Koniec szkodliwego mitu. Nowe badania naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hi3um

Podziel się opinią

Share
d3hi3um
d3hi3um
Więcej tematów