Koronawirus. Chiny przebadają 11 mln mieszkańców Wuhan

Koronawirus. Chiny przebadają 11 mln mieszkańców Wuhan

Koronawirus. Chiny przebadają 11 mln mieszkańców Wuhan
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
18.05.2020 10:25, aktualizacja: 18.05.2020 14:37

Po tym, jak w mieście Wuhan odkryto nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 władze przetestują całą, 11-milionową populację. Poszczególne dzielnice mają przygotować się do testów w ciągu 10 dni.

Chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei było epicentrum pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Teraz, tygodnie po ogłoszonym zwycięstwie nad wirusem miastu grozi kolejna fala zachorowań. Służby medyczne odkryły podczas weekendu sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, który zatrzymał światową gospodarkę.

W celu zapobiegnięcia kolejnego wybuchu epidemii chińskie władze nakazały przebadanie każdego z 11 milionów mieszkańców Wuhan pod kątem zakażenia koronawirusem. Dzielnice dostały poleceniu przygotowania planu przetestowania wszystkich obywateli w ciągu 10 dni, informuje portalMIT Technology Review

W pierwszej kolejności mają być przetestowane osoby z wysokich grup ryzyka i największe skupiska ludności. Testy pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 są głównym narzędziem walki z pandemią. W tej chwili wykorzystuje się przede wszystkim testy genetyczne, ale w przyszłości podstawą funkcjonowania społeczeństwa mają być testy serologiczne. Testy nie sprawdzają, czy badany ma koronawirusa, ale czy przeszedł lub przechodzi chorobę COVID-19. Choć testy serologiczne są dużo mniej dokładne niż genetyczne, to są tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia.

W chińskiej prowincji Hubei w której leży miasto Wuhan, znajdują się duże kolonie nietoperzy żyjące w pobliżu ludzkich osiedli. Koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł na ludzi najprawdopodobniej właśnie z nietoperzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)