Koronawirus. Badanie: powoduje zaburzenia psychiczne u 20 proc. chorych

Jedna piąta osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 rozwija zaburzenie psychiczne w ciągu 90 dni, wynika z najnowszego badania.

Szpital Narodowy
Szpital Narodowy
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko

Zespół badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizował wyniki badań 62 tysięcy osób chorych na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy zauważyli, że koronawirus wywołuje zaburzenia psychiczne i jednego na pięciu chorych.

Do najczęstszych zaburzeń wywołanych zakażeniem koronawirusem należą: zaburzenia lękowe, bezsenność oraz depresja. U niektórych chorych pojawiła się też zaburzenia funkcji mózgu obecne w demencji i chorobie Parkinsona.

Naukowcy nie wiedzą na razie, co może być przyczyną zwiększonego ryzyka wytworzenia się zaburzeń psychicznych. W pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego The Lancet Psychiatry badacze argumentują, że członkowie służby zdrowia muszą przygotować się na niesienie pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi po przejściu Covid-19. Jednocześnie ostrzegają, że ich wyniki są prawdopodobnie zaniżone.

W wynikach badań badacze napisali, że w ciągu trzech miesięcy od zakażenia koronawirusem część chorych była po raz pierwszy w życiu diagnozowana z którymś z zaburzeń psychicznych. Liczba ta była dwukrotnie większa od grupy kontrolnej.

Badanie wykazało też, że osoby, które wcześniej cierpiały na zaburzenia psychiczne, mają 65 proc. większe szanse na zachorowanie na Covid-19.

Zdaniem ekspertów z dziedziny zdrowia psychicznego efekt ten może być wywołany dwutorowo: przez sytuację stresogenną oraz przez zaatakowanie przez koronawirusa centralnego układu nerwowego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)