Koronawirus a wakacje nad polskim morzem. GIS wydaje ważne zalecenia

Koronawirus a wakacje nad polskim morzem. GIS wydaje ważne zalecenia03.06.2020 10:31
Koronawirus a wakacje nad polskim morzem. GIS wydaje ważne zalecenia
Źródło zdjęć: © YouTube

Koronawirus wciąż atakuje, jednak zachowanie odpowiednich zasad ostrożności, może pozwolić na częściowy powrót do normalności. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk.

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, a Ministerstwo Zdrowia każdego dnia informuje o nowych przypadkach COVID-19 na terenie naszego kraju. Chociaż infekcja wywołana wirusem SARS-CoV-2 nadal stanowi realne zagrożenie, to zachowanie przez ludzi odpowiednich zasad ostrożności umożliwia częściowe luzowanie nakazów wprowadzonych przez rząd.

Jeszcze kilka tygodni temu, zarówno władze, jak i lekarze, nie rekomendowali przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscowościami w kraju. Pojawiały się obawy, że w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, podczas zbliżających się wakacji nie będziemy mogli cieszyć się urokami morza, jezior czy gór. Ku zadowoleniu urlopowiczów, w tym przede wszystkim rodziców z dziećmi, tegoroczne wczasy w polskich kurortach będą jednak możliwe.

Nadbałtyckie miejscowości odliczają dni do rozpoczęcia sezonu urlopowego. Zarówno właściciele hoteli, lokali gastronomicznych, ośrodków sportowo-wypoczynkowych, jak i turyści, będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To fundamentalny warunek, który trzeba spełnić, aby móc w pełni cieszyć się nadchodzącym latem.

GIS wydaje zalecenia

W związku z pandemią koronawirusa, Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk. Oto one:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących)
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny)
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną

Zalecenia dla organizatorów kąpielisk, wytyczne dla hoteli i lokali gastronomicznych oraz rożnego typu instrukcje, które bez wątpienia przydadzą się w okresie pandemii, są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)