Koronawirus a wakacje nad polskim morzem. GIS wydaje ważne zalecenia

Koronawirus a wakacje nad polskim morzem. GIS wydaje ważne zalecenia
Źródło zdjęć: © YouTube

03.06.2020 10:31, aktual.: 03.06.2020 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus wciąż atakuje, jednak zachowanie odpowiednich zasad ostrożności, może pozwolić na częściowy powrót do normalności. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk.

Koronawirus w Polsce nie ustępuje, a Ministerstwo Zdrowia każdego dnia informuje o nowych przypadkach COVID-19 na terenie naszego kraju. Chociaż infekcja wywołana wirusem SARS-CoV-2 nadal stanowi realne zagrożenie, to zachowanie przez ludzi odpowiednich zasad ostrożności umożliwia częściowe luzowanie nakazów wprowadzonych przez rząd.

Jeszcze kilka tygodni temu, zarówno władze, jak i lekarze, nie rekomendowali przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscowościami w kraju. Pojawiały się obawy, że w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, podczas zbliżających się wakacji nie będziemy mogli cieszyć się urokami morza, jezior czy gór. Ku zadowoleniu urlopowiczów, w tym przede wszystkim rodziców z dziećmi, tegoroczne wczasy w polskich kurortach będą jednak możliwe.

Nadbałtyckie miejscowości odliczają dni do rozpoczęcia sezonu urlopowego. Zarówno właściciele hoteli, lokali gastronomicznych, ośrodków sportowo-wypoczynkowych, jak i turyści, będą musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa. To fundamentalny warunek, który trzeba spełnić, aby móc w pełni cieszyć się nadchodzącym latem.

GIS wydaje zalecenia

W związku z pandemią koronawirusa, Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk. Oto one:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących)
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny)
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną

Zalecenia dla organizatorów kąpielisk, wytyczne dla hoteli i lokali gastronomicznych oraz rożnego typu instrukcje, które bez wątpienia przydadzą się w okresie pandemii, są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)