Koronawirus a tlenek azotu. Naukowcy: może pomóc chorym na COVID-19
Koronawirus powoduje ostrą niewydolność oddechową, która jest główną przyczyną śmierci na COVID-19. Zdaniem naukowców, zainfekowanym pacjentom może pomóc tlenek azotu, który poprawia przepływ krwi w rejonach płuc. Trwają badania, które mają to potwierdzić.
16.04.2020 | aktual.: 17.04.2020 11:04
Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Podczas gdy cały świat czeka na szczepionkę, naukowcy każdego dnia pracują nad wynalezieniem skutecznych metod, które pomogłyby w walce z COVID-19. Jedną z nich postanowili przeanalizować lekarze z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham. Specjaliści zapisali pacjentów do międzynarodowego badania klinicznego, które ma dać odpowiedź na pytanie, czy tlenek azotu może być pomocny w leczeniu zainfekowanych osób.
Aktualnie w badaniu bierze udział 200 pacjentów w ośmiu lokalizacjach na całym świecie. Aby zakwalifikować się do eksperymentu, należy uzyskać pozytywny wynik na obecność koronawirusa, przebywać na oddziale intensywnej terapii oraz oddychać za pomocą respiratora.
Główną przyczyną umieralności na COVID-19 jest ostra niewydolność oddechowa wywołana przez wirusa SARS-CoV-2. Zdaniem naukowców, tlenek azotu może być skuteczny w leczeniu zarażonych pacjentów. Wszystko dlatego, że poprawia on przepływ krwi w okolicach płuc, pomaga zwiększyć ilość tlenu w krwiobiegu, a także ułatwia otrzymanie dostępu do powietrza. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Alabamy ma on również korzystny wpływ na serce, które wymaga większej pracy, w trakcie gdy płuca zostały zaatakowane przez infekcję.
Tlenek azotu był także stosowany podczas epidemii SARS w latach 2002-2003, wywołanej przez patogen podobny do SARS-CoV-2. Zdaniem Vibhu Parcha, lekarza z Departamentu Chorób Sercowo-Naczyniowych UAB (University of Alabama at Birmingham), nieorganiczny związek chemiczny nie tylko przyczynił się wtedy do zwiększenia tlenu u pacjentów, ale również zaobserwowano u niego właściwości przeciwwirusowe.
- Ponieważ obecny szczep koronawirusa jest dość podobny do krążącego wówczas, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta skuteczna strategia leczenia może pomóc chorym pacjentom z COVID-19 - mówi dr Parcha.
- Badanie pozwoli pacjentom w ciężkim stanie na dostęp do terapii ratunkowej, która może nie tylko poprawić stan ich płuc, ale co najważniejsze, uratować ich życie - dodaje.
Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.
Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.