Koronawirus a odmrażanie gospodarki. WHO publikuje wytyczne dla każdego kraju

Pandemia COVID-19 to potężny cios dla światowej gospodarki. Wiele krajów podejmuje decyzje dotyczące łagodzenia środków bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, o czym powinny pamiętać władze, zanim rozpoczną odmrażanie gospodarki.

Koronawirus a odmrażanie gospodarki. WHO publikuje wytyczne dla każdego kraju
Źródło zdjęć: © Getty Images

We Włoszech i USA rozpoczyna się odmrażanie gospodarki na coraz większą skalę. Otwierane są kolejne fabryki i zakłady usługowe. Również w Polsce powoli znoszone są obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Otwarto galerie handlowe i część przedszkoli. Od przyszłego tygodnia najprawdopodobniej otwarte zostaną także zakłady fryzjerskie.

W związku z tym, że liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas rośnie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznaczyła 3-punktową listę kontrolną, na którą władze powinny zwrócić uwagę w związku z pandemią COVID-19 zanim zniosą przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wyszczególnił w swoim przemówieniu trzy pytania, na które władze powinny odpowiedzieć, zanim zaczną wprowadzać łagodniejsze przepisy:

  • Czy epidemia jest pod kontrolą?
  • Czy system opieki zdrowotnej jest w stanie poradzić sobie z wzrostem zachorowań, który może wystąpić po złagodzeniu niektórych środków?
  • Czy system publicznej kontroli zdrowia jest w stanie wykrywać nowe przypadki i je identyfikować?

Niestety zdaje się, że większość krajów nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania twierdząco. Największym problemem zdaje się system opieki zdrowotnej. Służby medyczne na całym świecie borykają się z niedoborem środków, medykamentów oraz personelu.

WHO podkreśliła, że w miarę znoszenia blokad, ludzie coraz bardziej będą się przemieszczać i mieszać. Nieuchronnie pojawią się wtedy nowe infekcje, dlatego kraje i miasta powinny otwierać się ostrożnie i po upewnieniu się, że są gotowe poradzić sobie z każdym gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2.

- Ryzyko zakażeń wzrośnie. Pytanie brzmi: czy służby ochrony zdrowia publicznego są w stanie wykrywać nowe przypadki zakażeń i tłumić ich skupiska bez powrotu do wzmożonych środków ostrożności - zauważył dyrektor wykonawczy WHO ds. zdrowia w nagłych wypadkach, Mike Ryan.

Ekspert wskazał również Koreę Południową i Niemcy jako kraje, które rozsądnie podeszły do problemu. Zwrócił również uwagę na to, że niepokojące jest to, że inne kraje wciąż zdają się bagatelizować zagrożenie.

wiadomościkoronawiruswho
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)