Koronawirus a odmrażanie gospodarki. WHO publikuje wytyczne dla każdego kraju
Pandemia COVID-19 to potężny cios dla światowej gospodarki. Wiele krajów podejmuje decyzje dotyczące łagodzenia środków bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, o czym powinny pamiętać władze, zanim rozpoczną odmrażanie gospodarki.
We Włoszech i USA rozpoczyna się odmrażanie gospodarki na coraz większą skalę. Otwierane są kolejne fabryki i zakłady usługowe. Również w Polsce powoli znoszone są obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Otwarto galerie handlowe i część przedszkoli. Od przyszłego tygodnia najprawdopodobniej otwarte zostaną także zakłady fryzjerskie.
W związku z tym, że liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 cały czas rośnie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyznaczyła 3-punktową listę kontrolną, na którą władze powinny zwrócić uwagę w związku z pandemią COVID-19 zanim zniosą przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wyszczególnił w swoim przemówieniu trzy pytania, na które władze powinny odpowiedzieć, zanim zaczną wprowadzać łagodniejsze przepisy:
- Czy epidemia jest pod kontrolą?
- Czy system opieki zdrowotnej jest w stanie poradzić sobie z wzrostem zachorowań, który może wystąpić po złagodzeniu niektórych środków?
- Czy system publicznej kontroli zdrowia jest w stanie wykrywać nowe przypadki i je identyfikować?
Niestety zdaje się, że większość krajów nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania twierdząco. Największym problemem zdaje się system opieki zdrowotnej. Służby medyczne na całym świecie borykają się z niedoborem środków, medykamentów oraz personelu.
WHO podkreśliła, że w miarę znoszenia blokad, ludzie coraz bardziej będą się przemieszczać i mieszać. Nieuchronnie pojawią się wtedy nowe infekcje, dlatego kraje i miasta powinny otwierać się ostrożnie i po upewnieniu się, że są gotowe poradzić sobie z każdym gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2.
- Ryzyko zakażeń wzrośnie. Pytanie brzmi: czy służby ochrony zdrowia publicznego są w stanie wykrywać nowe przypadki zakażeń i tłumić ich skupiska bez powrotu do wzmożonych środków ostrożności - zauważył dyrektor wykonawczy WHO ds. zdrowia w nagłych wypadkach, Mike Ryan.
Ekspert wskazał również Koreę Południową i Niemcy jako kraje, które rozsądnie podeszły do problemu. Zwrócił również uwagę na to, że niepokojące jest to, że inne kraje wciąż zdają się bagatelizować zagrożenie.