Koreańczycy otwierają nową bazę w Polsce. Wspomoże nasze lotnictwo

Koreańczycy otwierają nową bazę w Polsce. Wspomoże nasze lotnictwo

FA-50GF
FA-50GF
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
23.07.2023 09:36

19 lipca koncern Korea Aerospace Industries ogłosił otwarcie bazy technologicznej w Polsce. Głównym jej zadaniem będzie zapewnienie pełnej komunikacji pomiędzy Siłami Powietrznymi oraz lokalnym biurem KAI.

Jak informuje serwis Zbiam.pl, koreańska baza została ulokowana w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. W tym samym miejscu będą również stacjonować odrzutowe samoloty szkolno-bojowe FA-50GF Fighting Eagle. Te z kolei zostały dostarczone polskim Siłom Zbrojnym 9 lipca i obecnie są na etapie testów, po których zostaną formalnie przekazane do użytkowania.

Nowa baza KAI w Polsce

Nowa baza Korea Aerospace Industries ma przede wszystkim posłużyć za wsparcie techniczne dla 48 samolotów FA-50 Fighting Eagle , które docelowo mają trafić do polskiej armii. Pierwsze 12 ma trafić w ręce naszych pilotów jeszcze w tym roku, po czym zostaną one zmodyfikowane do standardu Block 20.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zauważyć, że będzie to już szósta baza technologiczna KAI. 5 pozostałych znajduje się na Filipinach, w Peru, Tajlandii, Indonezji oraz Turcji. Dla firmy otwarcie bazy w Polsce jest kluczowe, ponieważ Koreańczycy mają nadzieję, że pomoże im to zacieśnić współpracę również z innymi państwami NATO. Dodatkowo, jak zauważa Zbiam.pl, budowa bazy może być elementem długofalowego procesu wsparcia eksploatacji samolotów w Polsce obejmującego kompleksową usługę wsparcia logistycznego.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że współpraca pomiędzy Polską a Koreą jest o wiele bliższa. Polska otrzymała lub otrzyma od Koreańczyków sprzęt wojskowy o łącznej wartości 77 mld złotych. Najciekawsze jest jednak z tego to, że Koreańczycy udzieli Polsce kredytu na jego zakup. Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez tamtejsze media, ale nie jest to informacja potwierdzona przez MON.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)