Kontrowersyjny sposób Foxconna na samobójstwa

Kontrowersyjny sposób Foxconna na samobójstwa

Kontrowersyjny sposób Foxconna na samobójstwa
Źródło zdjęć: © AFP
26.05.2010 14:45

Tajwański koncern Foxconn zdecydował się na radykalny krok w związku z falą samobójstw swych pracowników w Chinach: zażądał od zatrudnionych pisemnego zobowiązania, że nie odbiorą sobie życia - poinformowała w środę prasa chińska

We wtorek kolejny - już dziesiąty w tym roku - pracownik tej firmy popełnił samobójstwo rzucając się z okna w Shenzhen na południu Chin, gdzie znajdują się zakłady Foxconna zatrudniające 40. tys. osób. Oprócz tego doszło do dwóch prób samobójczych.

Obraz
© Rodzice zmarłego 23 stycznia 2010 pracownika firmy Foxconn prezentują jego zdjęcie dziennikarzom zgromadzonym pod fabryką firmy w maju tego roku (fot. AFP)

W środę kantoński dziennik "Southern Metropolis Daily" opublikował zdjęcie mężczyzny pokazującego list na papierze firmowym Foxconna, który mają - jak twierdzi - podpisać wszyscy pracownicy.

Sygnatariusz obiecuje w dokumencie, że nie targnie się na swoje życie, "nie zrani się ani nie zrani poważnie nikogo innego". W tekście prosi się także pracowników, by informowali przełożonych o wszelkich trudnościach. Sygnatariusz zezwala również firmie na wysłanie go na leczenie, jeśli będzie wykazywać "odbiegający od normy stan fizyczny lub psychiczny".

Wokół budynków firmy, która jest m.in. producentem iPhone'a, miałyby także zostać rozciągnięte siatki.

W środę do Shenzhen przyleciał prywatnym samolotem prezes i założyciel koncernu Terry Gou, który zaprzecza, by samobójstwa miały związek z warunkami pracy w zakładach.

Tymczasem związki zawodowe w Hongkongu wezwały do bojkotu nowej generacji iPhone'ów Foxconna.

Pracownicy firmy skarżą się, że zmiany są długie, taśmy produkcyjne przesuwają się bardzo szybko, a kierownictwo utrzymuje wojskową dyscyplinę. Jak mówią, osoby mieszkające w hotelu pracowniczym prawie ze sobą nie rozmawiają z powodu wyczerpania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)