Trwa ładowanie...

Koniec świata? Asteroida o średnicy ponad 990 m zbliży się do Ziemi już dzisiaj

Asteroida określana przez NASA jako "potencjalnie niebezpieczna" zbliża się do Ziemi. Według naukowców w razie wypadku może spowodować poważne zniszczenia, które będą miały trwałe skutki.

Share
Koniec świata? Asteroida o średnicy ponad 990 m zbliży się do Ziemi już dzisiaj
Źródło: Fotolia
d180qk8

Asteroida 1998 HL1 została sfotografowana w odległości ok. 8,2 mln km od Ziemi, jednak szybko się zbliża. Astronomowie zwrócili uwagę, że najbliżej znajdzie się już dzisiaj, 25 października.

Skała ma ponad 990 m średnicy, co czyni ją potencjalnie dużym zagrożeniem, gdyby uderzyła w naszą planetę. Czy spowodowałaby koniec świata? Raczej nie. Samo ryzyko zderzenia też jest na tyle niewielkie, że nie niepokoi naukowców.

d180qk8

W piątek asteroida zbliży się na 6,2 mln km i wtedy też będzie najbliżej zderzenia z Ziemią. Chociaż odległość ta wydaje się być ogromna, to w skali kosmosu jest to mała wielkość, która klasyfikuje obiekt, jako "potencjalnie niebezpieczny dla Ziemi".

Mimo że asteroida 1998 HL1 nie stanowi zagrożenia podczas jutrzejszego podejścia, to ponownie zbliży się do Ziemi w 2051 roku. Naukowcy na tą chwilę nie przewidują zagrożenia, jednak przyznają, że należy bacznie obserwować wszystkie asteroidy, które przelatują niebezpiecznie blisko Ziemi.

Asteroida 1998 HL1 będzie widoczna na niebie jako jasny punkt poruszający się na tle gwiazd.

Zobacz też: Zbliża się do Ziemi. ESA wpisała ją na listę zagrożeń

d180qk8

Podziel się opinią

Share
d180qk8
d180qk8
Więcej tematów