Kometa NEOWISE najbliżej Ziemi. To ostatnie dni, by ją zobaczyć

Kometa NEOWISE najbliżej Ziemi. To ostatnie dni, by ją zobaczyć

Kometa NEOWISE najbliżej Ziemi. To ostatnie dni, by ją zobaczyć
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
23.07.2020 09:58

Kometa NEOWISE to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie możemy obserwować na niebie. Już w nocy z 23 na 24 lipca znajdzie się najbliżej Ziemi i będzie to jedna z ostatnich szans, by zobaczyć ją na własne oczy. Następna taka okazja dopiero za 6800 lat.

Kometę NEOWISE możemy obserwować od kilku tygodni gołym okiem. Efektem tego są niesamowite zdjęcia, które nasi czytelnicy do nas wysłali. Jeśli jednak do tej pory nie mieliście okazji zobaczyć jej na własne oczy, to są to ostatnie chwile, by wypatrywać jej na nocnym niebie.

Najbliżej Ziemi znajdzie się na przełomie 23/24 lipca - minie wtedy naszą planetę w odległości 103,5 mln km. Możecie jej wypatrywać od rana w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu odpowiedniego obszaru na niebie, w poszukiwaniu komety NEOWISE mogą pomóc te aplikacje:

Poza tym na niebie warto również wypatrywać Saturna, który znajdzie się w opozycji i będzie widoczny gołym okiem przez całą noc. Poza tym na niebie możemy zobaczyć również perseidy.

Dlaczego kometa NEOWISE jest wyjątkowa?

Kometa NEOWISE jest interesującym zjawiskiem z kilku kwestii. Przede wszystkim chodzi o jej jasność, która w tym momencie wynosi około 1,5-1,9 magnitudo. Jej jasność nieco przygasa wraz z oddalaniem się od Słońca.

W najbliższych dniach obserwujemy również Księżyc wychodzący z nowiu (od 20 lipca), więc jego blask może utrudnić obserwację komety. Z tych względów najbliższe dni będą ostatnimi, kiedy zobaczenie NEOWISE będzie łatwe nawet dla osób, które na co dzień nie mają dużo styczności z astronomią.

Jak czytamy na stronie PAP, miłośnicy astronomii liczyli, że dwie z tegorocznych jasnych komet C/2020 F8 (SWAN) oraz C/2019 Y4 (ATLAS) będzie można podziwiać gołym okiem, ale ostatecznie rozpadły się i nie spełniły tych oczekiwań.

Jedynie NEOWISE, odkrytą w marcu tego roku uda nam się zobaczyć. Następna taka okazja będzie miała miejsce dopiero za 6800 lat, tak więc warto w najbliższych dniach wyciągnąć lornetkę i spojrzeć na kometę po raz ostatni. Z użyciem teleskopu powinna być widoczna do początku sierpnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)