Trwa ładowanie...

Opozycja Saturna – niesamowite zjawisko na niebie. Planetę można teraz zobaczyć gołym okiem

Zaledwie kilka dni temu, 14 lipca, Ziemia znalazła się w opozycji z Jowiszem, czyli w najkrótszej odległości w ciągu roku. W poniedziałek doszło do tego samego zjawiska, ale tym razem z Saturnem. Obie planety można teraz znaleźć na niebie gołym okiem.
Share
Jowisz i Saturn są teraz widoczne gołym okiem
Jowisz i Saturn są teraz widoczne gołym okiemŹródło: NASA, Cassini
d1vko85

Opozycja to sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie (w tym przypadku Ziemia i Saturn) znajdują się dokładnie po przeciwnej stronie od Słońca. To znaczy, że nasza planeta znalazła na linii między Saturnem a Słońcem. Tym samym, jest to moment w którym oba ciała niebieskie znajdują się najbliżej siebie w roku.

Opozycja Saturna – jak znaleźć planetę na niebie?

Podczas trwania zjawiska opozycji, planety widoczne są z Ziemi przez całą noc. To najlepszy czas w całym roku, aby je obserwować. Pojawiają się tuż nad horyzontem, gdy tylko zajdzie Słońce, a widoczne są aż wschodu gwiazdy. Ale gdzie, oraz jak szukać Saturna na niebie?

d1vko85

Najprostszy sposób zdradza Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii a także dziennikarz naukowy, prowadzący fanpage "Z głową w gwiazdach". Aby znaleźć Saturna, najpierw należy poszukać Jowisza, który znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie. Aktualnie największa w Układzie Słonecznym planeta jest najjaśniej świecącym obiektem na niebie, więc znalezienie jej zajmuje dosłownie chwilę.

Zobacz też: Kometa Neowise i perseidy widoczne gołym okiem. Niebo w lipcu pełne niezwykłych widoków

Po znalezieniu Jowisza, należy poszukiwać nieco mniej jasnego obiektu, znajdującego się na lewo od planety. To będzie właśnie Saturn. Powinien upewnić was fakt, że* oba obiekty nie będą migotać na niebie, w przeciwieństwie do gwiazd*. Wójcicki zauważa też, że w tym roku obie planety nadal przemieszczają się na tle letnich gwiazdozbiorów zodiakalnych. To znaczy, że aby obserwować Saturna i Jowisza, należy znaleźć punkt nie otoczony wysokimi drzewami czy budynkami. Do obserwacji nocnego nieba zawsze najlepsze są długie polany, nie otoczone lasami.

Czytaj także: Chiny lecą na Marsa z przełomową misją. Start ma odbyć się jeszcze w lipcu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vko85

Podziel się opinią

Share
d1vko85
d1vko85
Więcej tematów