Opozycja Saturna – niesamowite zjawisko na niebie. Planetę można teraz zobaczyć gołym okiem

Opozycja Saturna – niesamowite zjawisko na niebie. Planetę można teraz zobaczyć gołym okiem

Opozycja Saturna – niesamowite zjawisko na niebie. Planetę można teraz zobaczyć gołym okiem
Źródło zdjęć: © NASA, Cassini
Arkadiusz Stando
21.07.2020 16:12, aktualizacja: 22.07.2020 08:38

Zaledwie kilka dni temu, 14 lipca, Ziemia znalazła się w opozycji z Jowiszem, czyli w najkrótszej odległości w ciągu roku. W poniedziałek doszło do tego samego zjawiska, ale tym razem z Saturnem. Obie planety można teraz znaleźć na niebie gołym okiem.

Opozycja to sytuacja, gdy dwa ciała niebieskie (w tym przypadku Ziemia i Saturn) znajdują się dokładnie po przeciwnej stronie od Słońca. To znaczy, że nasza planeta znalazła na linii między Saturnem a Słońcem. Tym samym, jest to moment w którym oba ciała niebieskie znajdują się najbliżej siebie w roku.

Opozycja Saturna – jak znaleźć planetę na niebie?

Podczas trwania zjawiska opozycji, planety widoczne są z Ziemi przez całą noc. To najlepszy czas w całym roku, aby je obserwować. Pojawiają się tuż nad horyzontem, gdy tylko zajdzie Słońce, a widoczne są aż wschodu gwiazdy. Ale gdzie, oraz jak szukać Saturna na niebie?

Najprostszy sposób zdradza Karol Wójcicki, pasjonat i popularyzator astronomii a także dziennikarz naukowy, prowadzący fanpage "Z głową w gwiazdach". Aby znaleźć Saturna, najpierw należy poszukać Jowisza, który znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie. Aktualnie największa w Układzie Słonecznym planeta jest najjaśniej świecącym obiektem na niebie, więc znalezienie jej zajmuje dosłownie chwilę.

Po znalezieniu Jowisza, należy poszukiwać nieco mniej jasnego obiektu, znajdującego się na lewo od planety. To będzie właśnie Saturn. Powinien upewnić was fakt, że* oba obiekty nie będą migotać na niebie, w przeciwieństwie do gwiazd*. Wójcicki zauważa też, że w tym roku obie planety nadal przemieszczają się na tle letnich gwiazdozbiorów zodiakalnych. To znaczy, że aby obserwować Saturna i Jowisza, należy znaleźć punkt nie otoczony wysokimi drzewami czy budynkami. Do obserwacji nocnego nieba zawsze najlepsze są długie polany, nie otoczone lasami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)