Kometa NEOWISE na niesamowitym wideo. Astronauci sfilmowali ją z ISS [Wideo]

5 lipca astronauci NASA przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nagrali niesamowite wideo, na którym widać jak kometa NEOWISE wznosi się nad Ziemią. Nagranie w jakości 4K zostało udostępnione w sieci.

Kometa NEOWISE na niesamowitym wideo. Astronauci sfilmowali ją z ISS [Wideo]
Źródło zdjęć: © YouTube.com

- Tuż przed wschodem słońca ta kometa stała się widoczna w tym krótkim czasie, kiedy wciąż była blisko Słońca, ale Słońce wciąż było ukryte przez Ziemię - komentuje astronauta NASA Bob Behnken, który na ISS dotarł w ramach pierwszej załogowej misji SpaceX i NASA. - To był niesamowity widok.

Niedawno odkryta kometa NEOWISE to niezwykły, bardzo jasny obiekt, który można jeszcze przez kilka dni zaobserwować nad horyzontem, tuż przed wschodem Słońca. Okazja do jej obserwacji pojawi się ponownie dopiero za… 6768 lat, więc jeśli nie udało wam się zobaczyć NEOWISE na własne oczy, poniższe wideo nagrane z ISS będzie niesamowitym przeżyciem.

Behnken i jego koledzy zarejestrowali tysiące zdjęć, które brytyjski grafik Seán Doran (który regularnie przetwarza zdjęcia agencji kosmicznej) pobrał z archiwum obrazów NASA, a następnie zmontowane w zapierający dech w piersiach film poklatkowy. Efekt jego pracy możecie zobaczyć poniżej:

Chociaż Doran początkowo udostępnił wersję wideo przyspieszoną czterokrotnie, później przesłał wideo 4K w wysokiej rozdzielczości, które pokazuje sekwencję w czasie rzeczywistym.

Kometa NEOWISE

Naukowcy obsługujący teleskop NASA o nazwie Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE) odkryli kometę 27 marca. Formalnie znana jako C/2020 F3, kometa nosi nazwę Kometa NEOWISE po nowej misji teleskopu, której celem było znalezienie obiektów znajdujących się niebezpiecznie blisko Ziemi (NEO).

Warto zaznaczyć, że ta kometa nie stanowi zagrożenia dla naszej planety. Astronomowie przewidują, że NEOWISE znajdzie się najbliżej Ziemi 23 lipca i będzie to odległość 102 mln km, a kometa będzie widoczna gołym okiem aż do początku sierpnia. Najlepiej obserwować ją pomiędzy 14 a 19 lipca tuż po zachodzie Słońca.

Kilku astronomów-amatorów z Polski sfotografowało kometę NEOWISE, a ich zdjęcia możecie zobaczyć w serwisie Fotoblogia.

wiadomościkometakosmos

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)