Kombinezon "superżołnierza" staje się rzeczywistością. USA już niebawem uzbroi nim swoje wojsko

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych od lat prowadzi prace nad pancerzem "TALOS". Wstępne wersje tego kombinezonu są już używane przez pracowników fabryk oraz osoby niepełnosprawne. Strój pozwala na przekraczanie granic ludzkich możliwości.

Kombinezon "superżołnierza" staje się rzeczywistością. USA już niebawem uzbroi nim swoje wojsko
Źródło zdjęć: © Youtube.com | US Army
Arkadiusz Stando

"TALOS" - czyli Tactical Assault Light Operator Suit to kombinezon zwany egzoszkieletem. Jest to dodatkowa powłoka ciała, której celem jest zwiększenie siły mięśni człowieka. Często poruszanie się w takich strojach jest bardzo utrudnione. Takie stroje są wypełnione systemami siłowników elektrycznych, pneumatycznych lub hydraulicznych. Dlatego praca nad pancerzem dla żołnierza trwa przez wiele lat, aby idealnie dopracować jego możliwości ruchowe.

Projekt pojawił się w 2013 roku, a dwa lata później miał powstać pierwszy sprawny prototyp. Jednak okazało się to trudniejsze, niż się wydawało. Do dziś przetestowano kombinezony "TALOSa" w trzech niezasilanych wersjach. Teraz Amerykanie zapowiadają pierwszy test wersji zasilanej, ale dopiero w przyszłym roku.

Tak aktualnie prezentuje się "TALOS". Kombinezon pokazano na konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC).

Jak podaje portal DefenseNews, prawdopodobnie w sierpniu przyszłego roku projekt uda się dokończyć. Podczas konferencji SOFIC informował o tym płk James Millier, dyrektor Joint Acquisition Task Force TALOS. "Największy problem stanowi egzoszkielet" - mówił Miller. "Niektóre komponenty zostaną dopracowane w ciągu roku" - dodał pułkownik.

Pancerz przyszłości ma pozwolić żołnierzom na noszenie go w celu wykonywania niemożliwych zadań. Ma zwiększyć prędkość, pozwolić na noszenie cięższych przedmiotów oraz chronić żołnierza. We wnętrzu ma mieć zainstalowany wyświetlacz, przekazujący informacje o misji oraz otoczeniu. Dzięki niemu, ma się udać zmniejszyć liczbę ofiar podczas trudnych operacji bojowych. Ma być zasilany poprzez mały silnik spalinowy, który pracując przy 10 000 obr./ min i ma być wyjątkowo cichy.

Rosjanie również nie próżnują. W zeszłym roku w Moskwie zaprezentowano kombinezon żołnierza przyszłości. Jego możliwości są bardzo podobne do tych, które chcą osiągnąć Amerykanie w swoim egzoszkielecie. Ten pancerz zezwala na przenoszenie ciężarów, zwiększa szybkość i wytrzymałość. Jest wodo i ognioodporny, posiada system chłodzenia. Ma kuloodporny pancerz, hełm z wyświetlaczem oraz kamery nokto i termowizyjne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)