"Koła non‑stop" na froncie. Test specjalnych ukraińskich wkładek
Ukraińcy są twórcami niezwykle interesującej technologii wkładek do opon RunFlat. Aktualnie wyposażenie jest testowane w pickupach wykorzystywanych w warunkach bojowych. Wojskowe pojazdy dzięki wkładkom mogą poruszać się nawet z mocno uszkodzonymi oponami.
Mychajło Fiodorow, ukraiński Minister Transformacji Cyfrowej poinformował, że technologia RunFlat testowana jest w ramach platformy Brave1. Sprawdza się, czy realnie jest ona w stanie uchronić bojowe pickupy operujące w warunkach frontu przed wyłączającymi je z akcji uszkodzeniami opon. Specjalna wkładka pozwala na jazdę nawet obciążonego samochodu przy pękniętych lub mocno uszkodzonych oponach.
Ukraińskie pickupy będą nie do zatrzymania?
Technologia ta ma duże znaczenie zwłaszcza kiedy zachodzi konieczność ewakuacji rannych żołnierzy z pola walki oraz w przypadku dostawy zaopatrzenia do walczących oddziałów. Każde zatrzymanie się konwoju albo pojedynczego pojazdu w celu zreperowania, lub wymiany koła sprowadza na załogę duże zagrożenie. Odsłonięte pojazdy mogą stać się celem artylerii, dronów lub zostać zaatakowane przez oddziały piechoty przeciwnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wkładki wykonane są z poliuretanu i zaprojektowane w taki sposób, by nie ulec przedwczesnemu zniszczeniu. Jeśli opona zostanie uszkodzona to, zamiast tracić właściwości jezdne, opiera się ona na wkładce i pojazd może jechać dalej. Po testach planowana jest masowa produkcja wkładek, w które zostanie wyposażonych około 200-300 pojazdów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Testy w ramach Brave1
Brave1 jest ukraińską platformą koordynacyjną, która umożliwia deweloperom z tego kraju angażowanie swoich sił w tworzenie technologii obronnych przy zmniejszonych nakładach finansowych. Zespół Brave1 zapewnia twórcom wsparcie finansowe, informacyjne i organizacyjne, by promować technologie, które mogą zapewnić przewagę Siłom Obrony Ukrainy.
Jednym z owoców pracy platformy Brave1 jest na przykład odporny na systemy walki elektronicznej dron Backfire. Nie poddający się technologii zagłuszania sygnału dron ma być wykorzystywany do ataków uderzeniowych na rosyjskie systemu artylerii, węzły logistyczne, magazyny i stanowiska dowodzenia.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski