Klimator a klimatyzator – czym się różnią? Podpowiadamy, czym się chłodzić latem

Klimator a klimatyzator – czym się różnią? Podpowiadamy, czym się chłodzić latem

Klimator a klimatyzator – czym się różnią? Podpowiadamy, czym się chłodzić latem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.06.2019 13:37, aktualizacja: 26.06.2019 14:26

Latem nawet w mieszkaniu bywa tak gorąco, że ciężko jest prawidłowo funkcjonować. Schłodzić pomieszczenie pomoże odpowiednio dobrane urządzenie, ale czasem zwykły wentylator to za mało. Czym się różni klimator od klimatyzatora i po który z nich lepiej sięgnąć?

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji w mieszkaniu czy domu, ale domowe wiatraki nie sprawdzają się przy szczególnie uciążliwych upałach. W takim wypadku najczęściej najlepszym rozwiązaniem będzie zakup klimatora lub klimatyzatora.

Czym jest klimator?

Klimator, inaczej nazywany klimatyzerem to rodzaj wentylatora. Niewielkich rozmiarów wiatrak domowy do schłodzenia powietrza wykorzystuje wodę i specjalne filtry. Wchłaniane przez niego ciepłe powietrze zwracane jest do pokoju poprzez wilgotny materiał, co obniża odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone są również w specjalne wkłady, które możemy zamrozić, by dodatkowo zmniejszyć odczuwalną tempreaturę w pomeiszczeniu. Jego główną zaletą jest to, że dodatkowo nawilża powietrze.

Obraz
© Materiały prasowe

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary jest również bardziej mobilny niż klimatyzatory czy duże domowe wiatraki. Warto jednak zaznaczyć, że ich wydajność jest stosunkowo niewielka. Nie obniża faktycznie temperatury, ale przynosi uczucie chłodu i sprawdza się na powierzchniach nie większych niż 30 metrów kwadratowych.

Czym jest klimatyzator?

Główną różnicą pomiędzy klimatyzerem a klimatyzatorem jest jego sposób działania. W przeciwieństwie do tego drugiego, klimatyzator odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz mieszkania czy domu, dzięki czemu może efektywnie obniżyć temperaturę powietrza. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne. Te drugie wymagają profesjonalnego montażu na stałe.

Obraz
© Materiały prasowe

Klimatyzatory składają się z jednego lub dwóch modułów oraz rury, za pomocą której ciepło odprowadzane jest na zewnątrz. Klimatyzatory pobierają sporo energii, ale dzięki temu mogą znacznie obniżyć temperaturę pomieszczenia. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem tego typu urządzeni, możecie zapoznać się z naszym obszernym poradnikiem, w którym znajdziecie również polecane modele przenośnych klimatyzatorów.

Niestety, w związku z rosnącą falą upałów nie jest tak łatwo umówić się na montaż klimatyzacji. A również sklepowe półki świecą pustkami, o czym przekonaliśmy się, przygotowując dla was ten artykuł.

Klimator a klimatyzator – który warto?

Opinie na temat klimatorów i klimatyzatorów są raczej jednoznaczne i większość osób przekonuje, że klimatyzator jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Są wydajniejsze i pozwalają obniżyć temperaturę pomieszczenia, w przeciwieństwie do klimatora, który przynosi jedynie uczucie chłodu, które znika po wyłączeniu. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, w których klimatyzer będzie miał przewagę nad klimatyzatorem.

Przede wszystkim klimatory są tańsze zarówno przy zakupie jak i w eksploatacji, ponieważ mogą pobierać nawet 90% mniej energii niż klimatyzatory. Dodatkowo klimatory nie potrzebują freonu, w przeciwieństwie do klimatyzatorów, dzięki czemu są bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Są również mniejsze i mobilniejsze, więc do małych pokojów sprawdzą się dostatecznie dobrze; nie mają też rury, którą trzeba montować na zewnątrz. Dodatkowym plusem będzie nawilżenie powietrza – w przypadku klimatyzatora lub wentylatora, powietrze staje się wysuszone, co często powoduje dyskomfort.

Obraz
© 123RF

Na nasz wybór powinno wpływać wiele czynników – zarówno cena, jaką możemy przeznaczyć na urządzenie, jak i nasze oczekiwania oraz wydajność urządzenia. W większych pomieszczeniach klimator nie zapewni nam prawdopodobnie komfortu, jakiego oczekujemy po urządzeniu chłodzącym. Wyborem pośrednim może być klimatyzator przenośny, który jest zdecydowanie tańszy i łatwiejszy w montażu niż klimatyzator stacjonarny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)