Kim Dzong Un podróżuje opancerzonym pociągiem. Dynastia Kimów korzysta z niego od lat

Kim Dzong Un podróżuje pancernym pociągiem
Kim Dzong Un podróżuje pancernym pociągiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2019 Getty Images
oprac. KMO

12.09.2023 12:03

Dynastia Kimów, która rządzi Koreą Północną od wielu lat, od dawna podróżuje na wizyty zagraniczne, głównie do Rosji, za pomocą luksusowego, opancerzonego pociągu. Ze względu na skrajne środki bezpieczeństwa, pociąg musi poruszać się bardzo powoli - informuje portal amerykańskiej stacji CNN.

We wtorek rano, pociąg wyruszył z Pjongjangu i dotarł na stację w Ussuryjsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W pociągu podróżował dyktator Korei Północnej, Kim Dzong Un, który prawdopodobnie spotka się z Władimirem Putinem w Władywostoku w najbliższych dniach. Zachodni analitycy i dziennikarze spekulują, że tematem rozmów mogą być dostawy północnokoreańskiego uzbrojenia, głównie pocisków artyleryjskich, do Rosji.

Kim Dzong Un podróżuje opancerzonym pociągiem

Ten zielony pociąg z żółtymi akcentami, który wydaje się być staroświecki i przestarzały, stał się symbolem Korei Północnej - kraju pełnego tajemnic i izolowanego na scenie międzynarodowej. Środek transportu, którym obecnie podróżuje Kim Dzong Un, jest niemal identyczny z pociągiem, którym podróżowali jego ojciec Kim Dzong Il i dziadek Kim Ir Sen - zauważa CNN.

Portal przypomina, że ten sam pociąg był widziany w 2002 roku, kiedy Kim Dzong Il odwiedzał Rosję. Siedem lat później, południowokoreański dziennik "Chosun Ilbo" informował, że opancerzony pociąg Kimów jest tak ciężki, że porusza się ze średnią prędkością zaledwie 60 km na godzinę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W pociągu znajdują się sale konferencyjne i salonik przeznaczony dla głowy państwa. Wyposażono go w urządzenia umożliwiające utrzymanie łączności satelitarnej. Przed przyjazdem pociągu na stację, zasilanie elektryczne na sąsiednich torach jest wyłączane, aby żadne inne pociągi nie mogły się tamtędy poruszać - relacjonowała gazeta.

CNN przypomniał również relację byłego rosyjskiego urzędnika Konstantina Pulikowskiego, opartą na raporcie jednego z rosyjskich dyplomatów z podróży opancerzonym pociągiem w 2001 roku. Kim Dzong Il gościł wówczas w Rosji przez miesiąc i poruszał się po tym kraju w towarzystwie przedstawicieli Kremla.

Konduktorkami były piękne kobiety, a na stołach nie brakowało wyszukanych potraw i wina. Podróżujący mieli do dyspozycji dania kuchni rosyjskiej, chińskiej, koreańskiej, japońskiej i francuskiej. Na stacje kolejowe wzdłuż trasy dostarczano żywe homary, a także, podobno, skrzynki z czerwonymi winami Bordeaux i burgundzkimi - wspominał Pulikowski, cytowany w 2002 roku przez amerykański dziennik "New York Times".

Kim Dzong Un już wcześniej podróżował w ten sposób do Rosji, a także do stolicy Chin, Pekinu. W 2019 roku udał się w najdalszą podróż pociągiem do Wietnamu, gdzie spotkał się z ówczesnym prezydentem USA, Donaldem Trumpem - dodaje CNN.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie