Kawałki obcej planety we wnętrzu Ziemi. Są "miliony razy większe niż Mount Everest"

Kawałki obcej planety we wnętrzu Ziemi. Są "miliony razy większe niż Mount Everest"

Nowe badania przybliżają losy Thei
Nowe badania przybliżają losy Thei
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
03.04.2021 16:52

Badania prowadzone przez naukowców z Arizona State University rzucają nowe światło na skutki kolizji starożytnej protoplanety Thei z Ziemią. Zdaniem badaczy jego efektem jest pozostawienie dwóch ogromnych fragmentów Thei we wnętrzu naszej planety.

Nie tak dawno informowaliśmy o tajemniczych strukturach we wnętrzu Ziemi, które naukowcy po raz pierwszy zauważyli w latach 80. Do tej pory były dużą zagadką dla badaczy, starających się odkryć możliwe przyczyny ich powstania.

Zagadkowa planeta Theia

Jedna z hipotez zakładała, że starożytna protoplaneta Theia zderzyła się z Ziemią około 4,5 miliarda lat temu. W efekcie powstało wiele jej odłamków, z których uformował się Księżyc. Część z nich uległa też zniszczeniu lub zniknęła w przestrzeni kosmicznej, a część mogła trafić do wnętrza naszej planety.

Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Arizona State University uzupełniają dotychczas zgromadzoną wiedzę i potwierdzają, że we wnętrzu naszej planety znajdują się ogromne bryły. Podczas wywiadu udzielanego portalowi Business Insider, Qian Yuan jeden z naukowców z Arizona State University przyznał, że struktury są "miliony razy większe niż Mount Everest pod względem objętości".

Zgodnie z badaniami, które już niedługo ukażą się na łamach czasopisma naukowego "Geophysical Research Letters", fragmenty mają około 1000 km wysokości, a ich szerokość może być nawet 2 lub 3 razy większa. Skąd eksperci to wiedzą? Uważają, że zawartość tych tajemniczych struktur "wyciekła" z wulkanów na Samoa i Islandii. Badania lawy pozwoliły zauważyć, że w znaczący sposób różnią się od otaczającego je płaszcza Ziemi, co dowodzi, że nie powstały na naszej planecie.

Jeśli faktycznie struktury nazywane LLSVP (ang. large low-shear-velocity provinces) okażą się kawałkami Thei, będzie to kolejne potwierdzenie dość burzliwej historii powstania i ewolucji naszej planety. W rozmowie z Business Insider Yuan przyznał, że jest to bardzo możliwe. Świadczy o tym teoria dotycząca uformowania się Księżyca.

Naukowcy już wcześniej sugerowali, że pod powierzchnią Księżyca znajdują się kawałki starożytnej protoplanety, a skoro skład chemiczny Księżyca jest podobny do składu Ziemi, można sądzić, że również i we wnętrzu naszej planety są pozostałości Thei. Badania naukowców z Arizona State University już niedługo mogą umożliwić rozwiązanie zagadki dotyczącej tego, czy Theia była kiedyś częścią naszego Układu Słonecznego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)